Odhadnout konečnou úrodu je ale prý složité, loňský slabší výnos z obilnin by však měl být překonán.

Dosavadní zimu, která se své vlády zatím nevzdala, hodnotí zemědělci nadmíru pozitivně. „Nebyly extrémní výkyvy teplot, ani mrazy na holo a vláha spadla v dostatečném množství. V tomto období bývají na několika pozemcích i třeba hektarová zamokřená místa, letos ale nic takového nenastalo," pochvaloval si agronom Agra Mohelno Josef Řezanina.

Podobně se zima vydařila v Třebelovicích. Podstatné prý bylo, že voda z tajícího sněhu zůstávala na polích a neztrácela se. „Všechna se dobře a postupně vsakovala do země, to bylo vidět i na vodních tocích, jejichž hladiny se držely relativně nízko," poznamenal agronom tamního zemědělského družstva Vladimír Jurka.

Ozimý ječmen, pšenice a tritikále kříženec žita a pšenice v okolí Trnavy vypadají také slušně, počasí jim protentokrát přálo. „To, co jsem už procházel, přezimovalo velice dobře a bez větších zevních škod. Oproti loňsku se to nedá vůbec srovnávat, tehdy bylo počátkem března minus osmnáct až minus dvacet stupňů, a navíc bez sněhové pokrývky. V posledních dnech mrazy sice také byly, ale pouze do osmi stupňů," řekl jednatel trnavského Zeposu Milan Štefanovič.

Bez ohrožení

Teplotní výkyvy sice nastaly, ne však takové, aby to plodiny a jejich další růst ohrozilo. „Kdyby bylo plus osmnáct a pak minus patnáct, negativní vliv by to určitě mělo. To se ale letos zatím nestalo, a když už nějaké slabší mrazy přišly, napadl zároveň poprašek sněhu, který zapůsobil jako velice dobrá izolace," podotkl Řezanina.

Ještě neskončená zima však může přinést komplikace právě ve svém závěru. „Loni už jsme touto dobou seli jařiny, teď nemáme zatím nic. Pokud ale stihneme zaset ječmen do 5. nebo 7. dubna, tak to bude ještě stále v normě. Po 10. dubnu už by to pak mohlo mít vliv na délku žní a taky na kvalitu a množství zrna," přiznal agronom mohelenské firmy Agro.