Od předsedy Zemědělského družstva v Dešově Františka Simandla se Deník dozvěděl: „Měli jsme v úmyslu sít na třiceti hektarech mák. Ale ten už měl být v zemi. Počasí nám nepřeje, takže ještě nevíme, zda jej vůbec zasejeme.“ Makové květy zavoní na pozemcích studeneckého družstva Agrochema.


„Máku vysejeme nejvíc. Letos jej budeme mít na 500 hektarech,“ potvrdil Miroslav Horký, předseda studeneckého družstva. Také moravskobudějovická zemědělská společnost ZEAS a. s. sází na pěstování máku. Podle jejího ředitele Vlastimila Štěpána vyseje mák na 212 hektarech půdy. „Loni bylo více osetých ploch řepkou, nežli mákem. Máku se tu dařilo vždycky. Je otázkou, jaký bude letošní rok. Pěstovat mák je trochu sázka do loterie,“ zamýšlel se Karel Coufal, ředitel Okresní agrární komory v Třebíči.


Kukuřici vysejí i kvůli bioplynu


Na Třebíčsku vyrostlo v uplynulém období několik bioplynových stanic. Tím bude ovlivněn i letošní výsev. „Určitě zasejeme kukuřici, jetel a krmné obiloviny. Jak na krmení, tak i pro spotřebu v bioplynové stanici. Teď se rozhodujeme, jakou výměru určíme pro řepku, kolik budeme mít sladovnického ječmene a kolik potravinářské pšenice,“ uvedl Lubomír Pisk, předseda ZD Kouty.


Pro bioplynovou stanici musí letos zasít rostliny i v ZD Dešov, jehož předseda zmínil: „Kvůli spotřebě v bioplynové stanici vysejeme silážní kukuřici na necelých 400 hektarech, polovinu z toho zužitkujeme jako krmivo, protože máme kolem 1 200 kusů skotu, chováme i prasata.“


Bramborářů bude letos méně


Kdysi tradiční plodinu, brambory, na Třebíčsku naleznete jen u několika drobných pěstitelů, větší družstva od nich upouštejí. „Sortiment plodin je zúžený. Brambory jsme přestali pěstovat, protože je to náročná plodina nejen z hlediska technologií, ale i investic. Upřednostňujeme raději řepku,“ objasnil předseda studeneckého družstva.


„Brambory vysadíme na 12 až 13 hektarech, většina bude na sadbu, jen dva až tři hektary počítáme na naturálie,“ vysvětlil předseda ZOD Čáslavce František Novák. „Letos budeme sázet brambory na 100 hektarech půdy, vesměs půjde o konzumní brambory. Už tento pátek se chystáme obnovit náš prodej brambor v Třebíči na Spojovací ulici,“ sdělil Radek Svoboda, předseda klatovského družstva ZVOZD Horácko.


Letošní ceny některých osiv jsou mnohdy dražší než loni a proto zemědělci dobře zvažují, co zasít. „Jarní ječmen ani jarní pšenici sít letos nebudeme, ceny osiva jsou špatné. Zasejeme na zhruba 150 hektarech hrách a na 100 ha počítáme s hrachem na siláž. Mimo to vysejeme kukuřici na zrno na cca 500 ha. Máme tu okrajovou oblast vhodnou pro pěstování slunečnice, proto vysadíme na 40 ha půdy slunečnici proužkovanou. Ta je vhodná do směsí pro krmení ptactva,“ uvedl Bohumír Hutař, předseda Zemědělského družstva Hrotovice.


„V Dešově se nejvíc daří ozimé pšenici a ozimé řepce, ale bohužel z ekonomického hlediska ani jedno na trhu nepatří mezi ziskové komodity,“ posteskl si Simandl.