Jako první na Třebíčsko, konkrétně do Třebíče, zavítá Ivana Zemanová. Objeví se zde v úterý 25. června. A zatímco o jejím pobytu organizátoři zveřejňují pouze rámcové a stručné informace, o cestě Miloše Zemana po Třebíčsku se dá zjistit více. Prezident ve středu 26. června v okrese stráví skoro pět hodin. Pojede po trase Okříšky – Třebíč – Vladislav.

Do Okříšek, konkrétně do firmy Fraenkische, dorazí prezidentská kolona v 11.10. Zeman se setká se zaměstnanci. Jak podotkl ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš, firma prezidenta pozvala, on pozvání přijal.

Starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý se o prezidentské návštěvě v městysu dozvěděl až před nedávnem od policie, která se zajímala o zajištění bezpečnosti.

„Miloš Zeman se v Okříškách nesetká s veřejností, což nás docela mrzí. Zkusím v tom něco podniknout. Třeba ještě půjde zařídit, aby v Okříškách krátce zastavil a pozdravil se s lidmi. I u nás měl dost voličů, myslím, že by byla hojná účast,“ řekl Ryšavý s tím, že přemýšlel, zda ještě třeba neoslovit prezidentskou kancelář s prosbou. „Líná huba, holé neštěstí, jak se říká. Ale moc v úspěch nevěřím,“ doplnil starosta.

Zeman jen v Zemáku

Dosud žádný prezident v Okříškách nebyl, prošli kroniky a nic. Miloš Zeman už se sice v Okříškách kdysi objevil, ale bylo to v polovině 90. let, kdy ještě nebyl hlavou státu. Tehdy před parlamentními volbami křižoval republiku ve slavném autobuse Zemák.

Šéf hradního protokolu Kruliš uvedl, že plán nadcházející prezidentské cesty už je přesně daný a setkání s veřejností v Okříškách by byl problém do něj zařadit. Z časových důvodů. „Vždycky, aby takové zastavení působilo důstojně, má své náležitosti. Promluví pan starosta, pan hejtman, pan prezident, následují odpovědi na otázky přítomné veřejnosti. A to chvíli trvá,“ vysvětlil Kruliš. „Nicméně moc rádi bychom obyvatele Okříšek pozvali do Vladislavi - není to tak daleko, nějakých 18 kilometrů, kde má pan prezident ve stejný den odpoledne plnohodnotné setkání s občany. Rád se s nimi potká,“ vzkázal Okříšským Kruliš.

Nejvíc voličů

Proč padla volba právě na Vladislav? Miloš Zeman tam zastaví podle klíče, který se nyní uplatňuje při výběru míst, kam zavítá. Jsou to obce, kde dostal nejvíc hlasů v posledních prezidentských volbách. „Chce tak lidem osobně poděkovat,“ zdůraznil Vladimír Kruliš.

Než ovšem ve středu 26. června prezidentská kolona dorazí do Vladislavi, bude mít zastávku v Hotelu Atom v Třebíči. „Je tam pěkná terasa. Půjde o oběd s podnikateli. Obědové menu se teprve ladí, nebude to však nic opulentního, obvykle jsou servírována standardní jídla,“ doplnil ředitel protokolu Kruliš.

Setkání v areálu pivovaru

Ve Vladislavi už jsou v plném proudu přípravy na návštěvu hlavy státu. Miloš Zeman tam přijede ve zmíněnou středu 26. června ve 14.25. Setkání s občany začne ve 14.50.

„Vím o tom asi deset dní. Setkání s občany bude v areálu pivovaru. U nás kvůli potřebě dostatečného prostoru není moc míst, kde takovou akci uspořádat. Pivovar má výhodu, že tam nejsou žádné schody, panu prezidentovi se bude dobře pohybovat,“ uvedl vladislavský starosta Jan Havlena. Miloš Zeman obdržel ve Vladislavi v roce 2018 od voličů 68,81 % hlasů. „Prý je to nejvíc na Vysočině mezi obcemi od tisíce do pěti tisíc obyvatel,“ poznamenal Havlena. Zástupci městysu už měli setkání s prezidentskou ochrankou a organizátory.

Vladislavští mají vymyšlený dar pro prezidenta. „Požadavek byl, aby to bylo něco jednoduchého, charakteristického pro danou obec. Bylo nám řečeno, že prý si pan prezident dárků, které dostane, hodně váží,“ řekl starosta.

Určitě připomenou obchvat

Ohlasy lidí z Vladislavi na Zemanův příjezd jsou podle Havleny různé. Kopírují fakt, že někdo ho volil a někdo ne.

Vladislavští jsou spokojení s časem, kdy prezident do městysu zavítá. Tou dobou začíná vrcholit odpolední dopravní špička, areál pivovaru se navíc nachází u hlavní silnice. „Bude vidět ten obrovský provoz, který u nás je. Připomeneme určitě, jak je důležité, aby nám stát postavil obchvat,“ zdůraznil starosta. Na přeložku hlavní silnice tu čekají desítky let.

Ve Vladislavi už vítali dva prezidenty. Tomáš Garrigue Masaryk tam byl 13. června 1928, Edvard Beneš pak 20. července 1946. Pokaždé to byla velká sláva se zdravicemi a bohatou výzdobou. Návštěva Miloše Zemana bude vizuálně prostší. Prezident ve středu 26. června zakončí svůj program na Žďársku. Z Vladislavi zamíří do vesničky Kadolec, kde ho v poslední prezidentské volbě podpořilo závratných 90,90 % voličů.

Zemanová bude mít uzavřený program

A co se ví o návštěvě Ivany Zemanové v Třebíči v úterý 25. června? „Zhlédne expozici Dětí Antonína Kaliny, Židovskou čtvrť a na programu má také Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, pobočný spolek v Třebíči,“ uvádí stručně ve své zprávě Kraj Vysočina.

Starosta Třebíče a hejtmanův náměstek Pavel Pacal uvedl, že nelze k programu Ivany Zemanové říct niž bližšího. „Vše je nachystáno, byli tu lidé z prezidentské kanceláře, kteří si projeli vše, co se toho týká. Určitě se části programu zúčastním,“ poznamenal.

Jak uvedl šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš, první dáma v Třebíči i poobědvá, konkrétní restauraci zveřejňovat nechtěl. Ivana Zemanová se nesetká s veřejností ani s novináři.