Na Třebíčsku stejně jako celé Vysočině bodoval Miloš Zeman. Svého protikandidáta Karla Schwarzenberga ale nechal za sebou s větším rozdílem než v součtu výsledků celé země.

Zeman získal na Třebíčsku přes třicet procent hlasů a podle očekávání opanoval celou Vysočinu. „Ze strany Miloše Zemana zafungovala dlouholetá prezentace Vysočinou. Nejvýrazněji to bylo na Žďársku," řekl jihlavský sociolog Daniel Hanzl.

V okrese, který je řadu posledních let Zemanovým útočištěm, získal někdejší premiér výraznou přízeň voličů dokumentovanou procentem 41,26.

V třebíčském okresu oslovil přes osmnáct tisíc voličů a stal se jasným vítězem voleb v tomto mikroregionu.

Také na Třebíčsku překvapil druhým místem a ziskem 17,15 procent hlasů současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle Hanzla to bylo do jisté míry očekávané překvapení. „Měl vydařený závěr kampaně a lidé oceňovali jeho nadhled i smysl pro humor," soudí sociolog.

Sobotkův propadák

Za naopak nemilé překvapení označil neúspěch jiného pravicového kandidáta, Přemysla Sobotky. Na Třebíčsku navíc propadl více než v celostátních součtech, když lístek s jeho jménem vhodilo do volebních uren pouze 1 131 hlasujících, tedy ani ne dvě procenta.

„Že se Přemysl Sobotka neprosadí, to se očekávat dalo, ale že dopadne takhle špatně, překvapením je," poznamenal sociolog Hanzl.

Stejně jako pořadí dvou vítězů prvního kola prezidentské volby, tak rovněž jména na třetím a čtvrtém místě se od celorepublikových výsledků na Třebíčsku neliší. Jiří Dienstbier si připsal 9 740 hlasů, Jan Fischer o necelých sedm set méně.

Páté místo obsadila Zuzana Roithová, která si oproti celkovým pěti procentům připsala na Třebíčsku rovných sedm.

Do volebních místností si našel cestu nezvykle vysoký počet voličů. Zatímco při říjnových krajských volbách jich na Třebíčsku hlasovalo 40,65 procent a při druhém kole senátní volby pouze 20,81, nyní si možnost volit nenechalo ujít bezmála 65,5 procenta voličů.

Druhé kolo prezidentské volby odstartuje v pátek 24. ledna. I v něm prý může Miloš Zeman ovládnout většinu měst a obcí na Vysočině. Celkový úspěch mu to však zaručit nemůže. „Ve vysočinských obcích je příliš málo voličů. Jejich hlasy nejspíš nebudou stačit, i když konečný výsledek bude asi znovu hodně těsný," doplnil sociolog Hanzl.

KAMIL ČERNÝ
JIŘÍ JÍRA