„O koupi kamerového systému jsme začali uvažovat už v loňském roce poté, co někdo poškodil sochy pod kostelem. Ty jsou v současné době v restaurátorské dílně a jejich oprava vyjde na sto tisíc korun," řekl starosta Želetavy Radek Malý.

Od události se sochami dal nenechavec na chvíli pokoj a zastupitelé nákup kamer prozatím odsunuli z pořadu jednání.

Letos po čarodějnicích dal o sobě výtržník vědět opět . Tentokrát se jeho cílem staly pouliční lampy na náměstí. Poškodil hned tři. Rovněž se někdo pokusil přímo ve středu obce vloupat do zaparkovaného osobního auta. Aby toho nebylo málo, vyndal bezejmenný „šikula" během jedné noci pětadvacet kanálových mříží na silnici Jihlava Znojmo a položil je stranou.

„To byla poslední kapka. Ještě štěstí, že se nikomu nic nestalo. Hlavní tah na Znojmo je majetkem Ředitelství silnic a dálnic, a to na neznámého pachatele podalo trestní oznámení," dodal starosta Malý. V polovině června letošního roku se dostalo pořízení kamery opět na pořad jednání zastupitelstva. Pro její nákup zvedli ruku všichni.

Želetava je jednou ze dvou obcí, která má uzavřenu veřejnoprávní smlouvu s Moravskými Budějovicemi. Na jejím základě zasahují tamní strážníci městské policie i v Želetavě. Jenže vandalové řádí většinou v noci, a než se strážníci do Želetavy dostanou, jsou pachatelé většinou pryč. Kameru si proto Želetavští budou obhospodařovat Želetavští sami.

„Kamera je rychlejší. Většinou stejně strážníci pořídí jen zápis a pokud jde o závažnější případ, předají jej k projednání státní policii. My to můžeme udělat také a záznam z kamery bude sloužit jako důkaz," dodal Malý.

Prozatím Želetavští počítají s jednou kamerou, která bude monitorovat střed obce. Natočený záznam uchová po čtyři dny. „Pokud by se nám monitorovací systém osvědčil, máme vytipována další místa, která bychom měli rádi pod dohledem. Kamera by mohla být před školou, u dětského hřiště a další by mohla být v místech zvaných Sádky," dodal starosta.

Nákup jedné kamery vyjde na 60 tisíc korun. Ve srovnání s vynaloženými penězi na opravy po vandalech je to zanedbatelná částka.