Platí to například v Domamili. „Prognózy, že se to na vesnicích neuchytí, se nepotvrdily. Někteří si mysleli, že si na to lidé nezvyknou. Opak je pravdou. Každý týden je máme plné," potvrdil domamilský starosta Radek Menčík.
Obec už dokonce požádala o rozšíření kapacit. K původním třem hnědým kontejnerům jí firma Esko-T dodala další dva. Každý z nich pojme 770 litrů odpadu. „Těch žádostí evidujeme v regionu víc. Řešíme je operativně a snažíme se jim vyhovět," řekl jednatel firmy Pavel Gregor.
V pěti městech a více než 160 obcích, se kterými Esko-T spolupracuje, je nyní přes 650 kontejnerů. Jen v Třebíči jich lze najít 75. „I ve městě se lidé naučili třídit bioodpad. Velmi rychle se to uchytilo. Dokonce i před paneláky, což mnozí původně kritizovali, nejsou kontejnery bez využití," líčil Gregor.
Právě na větší sídla se chtěla třebíčská svozová firma se svými hnědými kontejnery zaměřit. „Ne že by nám nešlo o odpad ze zahrádek, ale mnohem víc jsme chtěli podchytit bioodpad z domácností, aby ho v běžných popelnicích ubylo," vysvětlil jednatel Gregor.
Průkopníci
Spokojenost panuje také v Náměšti nad Oslavou. Obyvatelům slouží téměř třicet plastových nádob. „My jsme v tomto směru průkopníkem. Ve městě máme sběrná místa na bioodpad už pátým rokem. Ohromně se to osvědčilo," mínil náměšťský starosta Vladimír Měrka.
Jako předseda Svazku obcí, který je stoprocentním vlastníkem firmy Esko-T, si pochvaloval i celý projekt. „Obce teď sice platí víc za skládkování, ale stojí o to. Je to důkazem, že i lidé hnědých kontejnerů využívají, i když to stojí víc, než vyvézt odpad někam na hnojiště," řekl Měrka.
Podle domamilského starosty Radka Menčíka se likvidace zeleného odpadu v kompostárnách vyplatí. „Určitě to není nic, co by ovlivnilo nějaké naše plány nebo budoucí investice. Navíc musíme vidět i to, že s kontejnery plníme zákon o odpadech, občané se ho díky tomu mohou zbavovat legálně," zamýšlel se. „Důležité jsou i menší náklady na pozdější třídění. Co se vytřídí hned, nebude v popelnicích," připomněl Menčík.
Hnědých kontejnerů využívá v Domamili třeba rodina Klepáčkových. „Já osobně se o zeleninu nebo záhony nestarám, ale určitě i od nás toho tam jde hodně. Lidé toho využívají dost, kontejnery jsou často plné," potvrdil Bohumil Klepáček.
Dříve museli domamilští obyvatelé shromažďovat zelený odpad na vlastních zahrádkách. Pokud ho bylo více najednou, dohodla se obec na hromadném svozu s místními družstevníky.
Už téměř pět měsíců končí bioodpad v kompostárnách. Sváží se do Náměště nad Oslavou, Hrotovic a Třebíče. Vlastní zařízení si budují Jaroměřice nad Rokytnou, stejně jako Svazek obcí Skládka TKO. Jeho kompostárna začíná vznikat v Petrůvkách. „I potom budeme pravděpodobně využívat ty, se kterými spolupracujeme teď. Bude rozhodovat vzdálenost sběrného místa," popisoval Vladimír Měrka.
Dvacet milionů jako investice
Staveniště v Petrůvkách je již připravené. Do poloviny příštího roku má být nová kompostárna funkční. Jako první by se tam tak mohl svážet odpad z pozdních jarních úklidů zahrádek. „Jde o investici v rozsahu asi dvaceti milionů korun," dodal jednatel Esko-T Pavel Gregor.