Žil s matkou, vyhovoval mu její servis, ale nic jí zpět nevracel. Naopak: doma docházelo k neustálým hádkám, byl na mámu sprostý, začaly se jí ztrácet peníze. Roman s matkou manipuloval tak, aby se nedostal do bodu, kdy by musel svou situaci začít řešit. Naopak – tuto chvíli oddaloval, mámu citově vydíral. Ta si s ním přestala vědět rady. A tak se jednoho dne odhodlala a doslova ho dovlekla do K–centra Noe v Třebíči.

„Přišli k nám a bylo jasné, že to nebude jednoduchá práce. Postupem času, kdy se některé věci řekly nahlas a získávali jsme si vzájemnou důvěru, se Roman musel rozhodnout. Buď půjde na odvykací kůru, nebo z domů. To samozřejmě nesl nelibě, začal útočit na matčiny city, ona z toho byla zoufalá. Ale ustála to a Roman opravdu na detox nastoupil,“ říká Ivo Vítek, vedoucí K–centra Noe v Třebíči. Jedná se o jediné zařízení svého druhu na Třebíčsku, které nabízí první pomocnou ruku, pokud se drogově závislí, či jejich rodina a kamarádi rozhodnou prekérní situaci řešit.

„Ročně si k nám najde cestu okolo dvou stovek těch, co propadli drogám a kontaktuje nás asi tak třicet rodin. Vše je anonymní. Je smutnou skutečností, že se často rodiče od okolí až jako poslední dozvědí, že jejich dítě propadlo drogám. My se jim snažíme pomoci,“ konstatuje Ivo Vítek.

Podle jeho zkušeností mladý uživatel zamíří do „káčka“, až když už mu droga přestává přinášet příjemné pocity a převáží negativní stránka věci. Což může trvat i několik let. Odvykací kůru pak tito lidé nastupují v Jemnici, v Brně či v Podcestném mlýně u Dačic. Když se vracejí z detoxu, často ještě do K–centra nějaký čas docházejí na pracovní terapii do dílny či do skleníku.

Co mě jako rodiče může upozornit, že mé dítě bere drogy

Nejčastějším projevy drogově závislých lidí jsou výkyvy nálad a vznětlivé, agresivní chování. Dále lhaní, tajnosti, ztráta původních zájmů a změna kamarádů. Zhorší se školní prospěch, doma se ztrácejí věci, drogově závislý člověk ztrácí chuť k jídlu, hubne. Samozřejmě jde jen o výčet několika typických projevů, ale pozor, vždy to nemusí znamenat, že někdo drogy užívá. Jestli nevíte, chcete se zeptat, poradit, obraťte se na K–centrum Noe, kde vám rádi pomůžou. Poradenství je anonymní, čeká na vás příjemné prostředí, zdejší pracovníci mají víc než dvanáctiletou praxi v poradenství, psychoterapii, v konzultacích volí individuální přístup. V „káčku“ nabízejí své služby nejen drogově závislým, ale i jejich rodinám a přátelům. Jestliže máte obavy z osobního kontaktu, můžete se na cokoli zeptat také v anonymní web poradně na adrese www.kcentrumnoe.cz v sekci on–line poradna. K–centrum Noe, zařízení charity, najdete je na adrese: Hybešova 10, Třebíč, mail: noe.trebic @charita.cz, tel. 739 389 230 – Ivo Vítek