Opoziční zastupitelé namítali, že 648 korun na osobu a rok až příliš zatíží rodiny s nízkými příjmy a důchodce; zejména v době, kdy se zdražuje téměř vše. „Pro toho, kdo bere 40 či 50 tisíc, to nic neznamená. Pro babičku s osmi tisíci důchodu je ale takové zvýšení poplatku hodně citelné," protestoval Miroslav Zahrádka (KSČM). Podpořil ho i Radim Švejda (ČSSD). Podle něj by část nákladů na svoz odpadů mělo za své občany hradit město. „Byla by to zcela konkrétní podpora prorodinné politiky," prohlásil ve zřejmé narážce na jeden z dalších bodů jednání zastupitelstva, ve kterém politici schvalovali obvyklý zcela nekonkrétní dokument o tom, jak město Třebíč bude v příštích letech podporovat prorodinnou politiku.

Podle koaličních politiků není navýšení ročního poplatku o 156 korun až tak citelné. „Nemyslím, že by zdražení mělo dramatický dopad na rodinu. Dělá to 40 haléřů na den," mínil místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Radniční koalice původně oznámila, že uvažuje o ještě vyšším zdražení, protože skutečné náklady se pohybují kolem 730 korun. Když ale novináři vyslali informaci do světa, lidé se bouřili. A radní couvli. Přiznali, že krom nákladů mají z třídění odpadu i výnosy. „Bylo by nefér je neodečíst," řekla místostarostka Marie Černá (Třebíč Můj domov). Po započítání nákladů a výnosů došli radní ke konečné ceně 648 korun na občana.

„Částka závisí na kvalitě vytříděného odpadu. Když budou lidé dobře třídit, cena se nezmění," upozornila Černá. Větu nevyřkla náhodou. Lidé totiž vesměs na zvýšení poplatku reagují jednoznačně: „Když nám zvyšujete poplatek za odpad, kašleme vám na třídění." A právě toho se nejspíš radní lekli, protože poměr tříděného a netříděného odpadu je skutečně určující. „Když zdražíme, lidé třídit nebudou. Proto by se mělo podílet i město, a ne všechny náklady hodit na občana," podotkl Vladimír Malý (ČSSD). Jaromír Barák (HZNR) má podobný názor: „Neprovokujme občany zbytečně v této době. Město to unese. Zvláště, když si odpustí některé zcela zbytečné stavby," řekl.

Radní si na schůzi zastupitelů pozvali i předsedu svazku obcí Skládka TKO a starostu Náměště Vladimíra Měrku. Ten zastupitelům vysvětlil, že sdružení obcí netvoří zisk a nezvyšuje poplatky ze své vůle. „Zdražuje se jen to, co nám nařizuje stát náklady na uložení odpadu na skládce," řekl.

Zároveň přiznal, že v Náměšti nad Oslavou poplatek nezvyšují. „Důvody jsou tři: Snaha nezatížit občana, nenarušit třídění a politické důvody," zmínil.

Veškeré protesty opozice nakonec výsledek hlasování nezměnily. Koalice měla potřebnou, byť těsnou většinu zajištěnou. Poplatek ve výši 648 koruna na osobu a rok je platný od 1. ledna 2013.

Hlasování mělo ještě dohru. Rozzlobení zastupitelé za KSČM prohlásili, že kvůli chování koalice k obyvatelům města nepůjdou na společný vánoční večírek s občerstvením, který se po schůzi zastupitelstva konal na radnici, protože si nemohou zároveň užívat a lidem zdražovat poplatky. K protestu se poté přidali i zastupitelé ČSSD.

Kdo hlasoval pro

Daneš Burket (Pro Třebíč)

Marie Černá (Třebíčmůj domov)

Radek Číhal (Třebíč můj domov)

Jaromíra Hanáčková (Pro Třebíč)

Irena Hejzlarová (TOP 09)

Pavel Heřman (HZNR)

Pavel Pacal (Pro Třebíč)

Jolana Smolová (HZNR)

Martin Svoboda (Věci veřejné)

Pavel Svoboda (TOP 09)

Michal Šalomoun (Věci veřejné)

Petr Škarabela (HZNR)

Milan Šťastný (Břehy)

Milan Zeibert (Břehy)