„Firem, které v naší republice zaměstnávají lidi se zdravotním postižením, je asi tisícovka. Propuštěných zaměstnanců budou řádově stovky,“ potvrdil data Deníku Karel Rychtář, místopředseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených (AZZP).
Na reformě tratí především těžce postižení lidé. Na ně se příspěvek totiž snížil nejvíce. Rozdíl činí až několik tisíc korun.

„Reforma vlastně přinesla jen jedinou věc: snížila vyšší sazbu příspěvku z třinácti na devět tisíc,“ uvedl Karel Rychtář.
Mnoho zaměstnavatelů teď dostává od státu nedostatečné příspěvky a musí zaměstnance propouštět.
„Problém této reformy je, že nejde do podstaty věci. Řeší jen ekonomické aspekty. Ani po jejím zavedení není v Česku stále volný trh pro zaměstnance se zdravotním postižením,“ vysvětlil Rychtář.
Řada firem tak kvůli reformě rovněž zeslabila svůj ekonomický rozvoj, nedostatečné příspěvky mají za následek snižování výplat všech zaměstnanců ve firmě.

Před reformou i po ní si však mnoho zaměstnavatelů našlo cestu, jak zákon obejít. „Modelový příklad, jak lze nyní reformu obejít, je třeba ten, že firma podepíše smlouvu s postiženým a za práci mu zaplatí devět tisíc korun. Postižený zaměstnanec ale zároveň ve smlouvě podepíše, že firmě pět tisíc z této částky vrátí. Třeba za údajné zapůjčení nářadí a podobně,“ popsal jednu z variant Karel Rychtář.
Již přes rok marně hledá práci například Lubomír Lukšíček z Havlíčkobrodska. Firma, kde pracoval, se dostala do potíží, začala hromadně propouštět i zdravé zaměstnance.

Podle jeho názoru je problém se zaměstnáváním handicapovaných nejen otázka ekonomická, ale odráží zvláštní filozofii celé společnosti.

„Současná společnost je totiž zaměřená především na výkon. Přednost mají zdraví, mladí, výkonní a ekonomicky silní jedinci. Ti ostatní jsou bráni pouze jako trpěný přívažek a podle toho se s nimi jedná,“ posteskne si tento handicapovaný, který je v současné době nucen žít pouze z částečného invalidního důchodu.

Motivací jsou peníze

Podle vedoucího oddělení trhu práce havlíčkobrodského pracovního úřadu Martina Kouřila je na Havlíčkobrodsku celkem 548 uchazečů o práci se zdravotním postižením. Jejich šance se zvyšují jen pomalu.

Zaměstnavatelé o handicapované nejeví velký zájem. Zdůvodňují to hlavně obavou z vysoké nemocnosti a jedinou šancí, jak je motivovat, jsou peníze.
Šance hadicapovaných najít místo se odvíjí od situace v regionu, celkové nezaměstnanosti, počtu vhodných pracovních míst a samozřejmě zdravotního stavu žadatelů. Ten určuje, jakou práci smějí vykonávat. „Dlouhodobě nezaměstnaní uchazeči časem ztrácejí odvahu práci hledat,“ konstatuje Kouřil.

Například v letošním roce věnuje havlíčkobrodský úřad práce dotace na provoz různých chráněných dílen a pracovních míst pro handicapované uchazeče více než milion korun. K tomu mají potenciální zaměstnavatelé na příspěvky na každého postiženého zaměstnance.