Nakonec je přece jen našla. V současné době pracuje na částečný úvazek v Bazárku u zebry na Brněnské ulici. „Mně se tady moc líbí. Už jsem v minulosti dělala, ale tohle je moje první pořádná práce na smlouvu. Prodávání bych za nic nevyměnila,“ říká se zářivým úsměvem čtyřiatřicetiletá Lucka Rambousková.


„Lucka je šikulka. Zvládla prodávání v uzavřené trafice a díky svým schopnostem se dostala do bazárku. Zatím měla jen krátkodobé a příležitostné brigády,“ vysvětlila Lucčiny peripetie provozovatelka, zakladatelka a předsedkyně občanského sdružení Vrátka, které provozuje Trafiky plus a bazárek, Zdena Palátová.


Zdravotně postižení vyžadují větší péči


„Tito lidé vyžadují daleko větší péči ze strany zaměstnavatele než běžní pracovníci. Zaučení na určitý typ práce je daleko delší. Také se musí častěji kontrolovat, a co považuji za rozhodující při zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem, je správný výběr práce tak, aby ji mohli zvládnout,“ vysvětlila Zdena Palátová.


V dubnu bylo v evidenci Úřadu práce v Třebíči 787 osob se zdravotním postižením. Že nabídka míst není dostatečná, připustil analytik třebíčského úřadu práce Ivan Mužík.


„Na trhu práce je málo příležitostí, ve kterých by našli uplatnění. Místa odpovídající možnostem zatížení osob se zdravotním postižením se téměř nevyskytují,“ upřesnil Mužík.


Chybí chráněná dílna


Alespoň částečně by problém mohla vyřešit chráněná dílna, kde by mnozí z těchto lidí našli uplatnění, jenže ta se na Třebíčsku v současné době nevyskytuje ani jedna.


Podle statistik úřadu práce působí na okrese celkem 19 firem, které zaměstnávají více jak padesát procent osob se zdravotním postižením.


Větší firmy s pětadvaceti a více zaměstnanci, které mají ze zákona povinnost tyto lidi zaměstnat, mohou liteře zákona dostát hned třemi způsoby. Buď do svých řad přijmou do pracovního poměru tyto osoby, nebo budou odebírat zboží či služby od zaměstnavatelů, u kterých pracuje více jak padesát procent osob se zdravotním postižením. Poslední možností je odvod 2.5 násobku průměrné měsíční mzdy do státního rozpočtu za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku.


„Na Třebíčsku si v současné době plní zákonnou povinnost zaměstnávat zdravotně postižené zhruba 60 procent firem. Odběr výrobků či služeb využívá 35 procent firem. Zbylých pět procent odvádí peníze do státního rozpočtu,“ vyčíslil analytik. Jednou z mála společností na Třebíčsku, která má 100 procentní zaměstnanost osob se zdravotním postižením, je občanské sdružení Vrátka. Jeho cílem je nejen pomáhat handicapovaným, ale i vytvářet příležitosti, třeba chráněnou dílnou.