Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdraví a postižení se mohou chápat a přijímat

Třebíč – Život lidí s handicapem, jejich radosti a starosti, zájmy i talenty přiblížil veřejnosti projekt Žít společně. Zaměstnanci a klienti Denního rehabilitačního stacionáře pro postižené děti a mládež v Třebíči chtěli pod tímto názvem představit každodenní život postižených lidí. Naučit obě strany vzájemnému porozumění, respektu a společnému soužití.

22.7.2010
SDÍLEJ:

SPORTOVNÍ DEN. Akce neměla vítěze, ani poraženého. Vyhrál každý.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

„Důležité je, abychom všichni spolu dokázali žít bez komplikací a v harmonii. Aby ostatní dokázali pochopit chování a jednání lidí s handicapem, a aby na druhé straně i oni dokázali porozumět ostatním a umět s nimi žít,“ vysvětluje vedoucí udělení stacionáře Jana Vaníčková.


Kdo měl zájem, mohl se při několika akcích seznámit s prací a posláním stacionáře a do podrobností poznat samotné zařízení. Jeho zřizovatelem je město. „Jsme nestátní zdravotnické zařízení pro děti a mládež. Tím jsme výjimeční. Obdobná zařízení bývají spíše pro dospělé,“ říká ředitel stacionáře Karel Halačka.


Svou činnost stacionář veřejnosti představil letos celkem třikrát. Poprvé na výstavě fotografií a výrobků svých klientů v prostorách samotného zařízení. Návštěvnost netrhala rekordy, kdo ale přišel, nelitoval. Svébytné dřevěné hračky, vznikající v místní dřevodílně, batikovaná trička, šátky, zdobené kravaty a obrazy. To je jen stručný výčet toho, čím mohli potěšit zrak návštěvníci výstavy. Přišlo jich 150. „Ti, co přišli, hodnotili výstavu kladně. Líbila se,“ míní Jana Vaníčková.


Vzájemná radost ze seznámení


O každodenním životě ve stacionáři si mohli příchozí udělat představu nejlépe při dnech otevřených dveří. Trvaly celý jeden květnový týden a kdo měl zájem, mohl s klienty a zaměstnanci strávit celé hodiny při běžné činnosti. „Smyslem bylo poukázat také na důležitost stacionářů pro klienty a jejich rodinné příslušníky. Klientům to přineslo radost ze seznámení s novými lidmi,“ popisuje Vaníčková.


Třetí akcí byl sportovní den. Konal se na zahradě stacionáře počátkem léta. Soutěžilo se v několika sportovních disciplínách. Akce neměla vítěze, ani poraženého. Vyhrál každý, kdo přišel. Velký úspěch měl i doprovodný program, zejména bleskový žonglér a jiné atrakce.


Sportovní den se i díky vstřícnému ohlasu veřejnosti bude konat i příští rok. Stacionář bude slavit 25 let své existence a akce se stane součástí oslav. „Rádi mezi námi uvítáme i původní zaměstnance a klienty,“ vzkazuje ředitel Halačka.


Uspořádání projektu Žít společně umožnila podpora z grantového systému Zdravého města Třebíč. Rozvoji stacionáře zase pomáhají sponzoři. „Dary získáváme prostřednictvím nadačního fondu Žijí s námi a občanského sdružení Porozumění,“ vysvětluje ředitel. Peníze do sponzorů pomohly před časem vybavit již zmíněnou dřevodílnu, nebo zakoupit rehabilitační lůžko či speciální vanu.

Stacionář
Rehabilitační stacionář pro tělesně, mentálně a smyslově postižené děti a mládež funguje od roku 1994. Předchůdce stacionáře je však v provozu od roku 1986. Tehdy to bylo jedno, později dvě oddělení speciálních jeslí pro postižené děti. V současné době má stacionář dvě oddělení. Jedno pro děti ve věku od dvou do dvanácti let, druhé pro mládež a dospělé.

Autor: Luděk Mahel

22.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení