Co vy sám nejraději vaříte a jíte? Je to totéž?


Samozřejmě to mám tak, že když něco vařím v restauraci, tak mně to musí chutnat, jakoby prvnímu. Já nedokážu vařit jídlo, který mně nechutná. Já nemám vysloveně oblíbené jídlo. Spíš mám rád jídla, která jsou lehká, jako těstoviny, zeleninu, ryby a takové věci.


Jaký máte vztah k tradiční české kuchyni?


Myslím si, že česká kuchyně bohužel dostává díky hygienickým předpisům hodně na frak. A je to velká škoda. Mám za to, že některé orgány, který o tom rozhodují, jsou papežštější než papež. Ten přechod je zbytečně násilný. Jinak českou kuchyni mám rád, ale živím se tím, že to prodávám, neživím se tím, že bych to jedl.


Jak podle vás vypadá dobré polední menu?


V našich restauracích děláme polévku a výběr ze tří jídel. Myslím si, že ten výběr bohatě stačí. Vždycky se snažíme, aby tam bylo něco jakoby třeba tradičního, víc pánského, víc do masa a tak dále. Samozřejmě se i snažíme o jídlo, který jí ženské, těstoviny nebo kuře. Bohužel v cenových hladinách, ve kterých se tyto obědy pohybují, není možné dělat ryby. Tvořit se dá hodně, ale nedají se dělat ryby, protože to prostě ekonomicky nedává smysl, což je škoda.


Pozorujete nějaký trend v současné české gastronomii?


Na tuhle otázku bohužel nedám žádnou veselou odpověď. Podle mého názoru trend spěje jednoznačně k tomu, že se cena drží na úkor kvality. V současné době, kdy stoupají náklady, ten tlak na ceny je takový, že se to vaří z horšího a horšího materiálu, a ta kvalita strašně klesá. Tenhle trend je bohužel smutný v tom, že tyhle věci se prodávají za stejné peníze zhruba deset let. Prostě mi přijde, že tahle země nás okrádá o strašnou hromadu peněz, které bychom pro sebe mohli využít lepším způsobem, že bychom se mohli najíst něčeho pořádného.


Co byste poradil běžnému zákazníkovi, aby si hlídal, když jde do restaurace? Jak se vůbec pozná dobrý podnik?


Obecné doporučení asi úplně neexistuje. Ale to, co pozná každý, je, jestli v konkrétním podniku udržují nějaké hygienické standardy, jestli je tam uklizeno, jak je personál oblečený nebo jaké vůně jsou tam cítit. Pro mě je to první věc, že hospoda musí vonět, když tam vlezu. Jak mám pocit, že to není ono, tak jdu někam dál.


Jaké vybavení byste doporučil do domácnosti?


Každý si samozřejmě může oblíbit jiné vybavení. Já preferuji elektrický ohřev, mně se s tím dělá dobře. Mám to takhle řadu let, pro mě je elektřina čisté médium. A je to příjemnější, že to nevydává takové horko. Myslím si, že na místě není vůbec mikrovlnné vaření. Já to tedy nepoužívám, nemáme to ani v restauraci. Mikrovlnka je pro mě jen nástroj, jak něco ohřát. Daleko větší vliv než kamna má kvalitní nádobí. Mám rád nepřilnavé povrchy, například litinu.