Nesestříhané záběry usvědčují třebíčské politiky z arogantního chování. Podívat se na ně přišlo pět stovek místních lidí

Tak by mohl znít stručný popis večerního promítání záběrů, na kterých štáb České televize zachytil reakce a chování třebíčských politiků. Podívat se na ně v pondělí večer přišlo na 500 místních lidí. Židle rezervované pro představitele města ale zůstaly prázdné. Odvahu předstoupit před plný sál měl pouze místostarosta Miloš Mašek. Jeho kolega Stanislav Mastný již předem neskrýval, že přijít nehodlá. A starosta Ivo Uher a jeho přítelkyně a zastupitelka Simona Kafoňková nepřišli, přestože původně účast přislíbili.

Film, ve kterém pondělí večer hráli hlavní roli, totiž rozhodně není něčím, čím by se mohli ve své dosavadní politické kariéře chlubit. Je ukázkou odmítavého a arogantního přístupu, završeného policejní kontrolou a útokem na televizní kameru. Lidé v sále to vycítili naprosto jednoznačně.

„Televize dokáže udělat ledacos, možná jsme předtím mohli mít pochyby. Pro to, co jsme viděli teď, ale není omluva. To není selhání politiků. Tohle je selhání lidské,“ vyjádřila se obyvatelka Třebíče Hana Burdová.

„Od vás mě to překvapuje. Známe se třicet let!“, reagoval dotčeně Mašek. „Paní mluvila za nás za všechny!“, ozvalo se ze sedadel a lidé dávali hlasitým pískotem a lomozem najevo nesouhlas s Maškovými slovy.

První místostarosta do značné míry schytal plno reakcí publika i za nepřítomný mladý pár Uher a Kafoňková. Na rozdíl od nich reportérům odpovídal, aniž by zkoumal, z jaké jsou televize či zda mají platný průkaz novináře nebo logo na kameře.

Záznam ho ovšem jasně usvědčuje z útoku na kameru. Na zpomalených záběrech je vidět Maškova ruka, hrubě odstrkující kameru.

I přes nezpochybnitelný důkaz se Mašek dlouho pokoušel vykroutit. „Vůbec nevím, jestli jsem se kamery dotkl. Neví to ani kameraman. Řekl bych, neřešme to,“ řekl nejprve. „Jsme asi všichni slepí! Hanba! Odstupte!“, ozvala se okamžitá reakce ze sálu.

Po dvou a půl hodinách a nátlaku veřejnosti se Mašek dokonce omluvil. Přestože původně tvrdil, že omlouvat se nemá za co.

„Nelituji ničeho, co jsem udělal. Lituji toho, co jsem neudělal,“ prohlásil.

„Chovali jste se buransky. Všichni čekají, že se celému sálu omluvíte,“ neudržel se místní Zdeněk Fučík.

„Určitě bych se tak nechoval, kdybych věděl, že to bude předmětem takové medializace. Vím, že to nebylo správné,“ našlapoval opatrně Mašek.

„Chlapské je omluvit se. Ne se v tom patlat a matlat. Omluvte se!“, trval na svém Fučík.

„Vážení zbylí přítomní. Nebylo to vhodné chování, to uznávám. Já se za to omlouvám. Zrovna tak si myslím, že by se mohl omluvit i kameraman,“ neodpustil si Mašek dovětek a sklidil za něj další odmítavou reakcí svých spoluobyvatel.

V hlavní roli Uher a Kafoňková

Hlavními aktéry čtyřicetiminutového záznamu, který Česká televize natočila po zasedání třebíčského zastupitelstva 20. září, jsou zastupitelka a starostova přítelkyně Simona Kafoňková a starosta Ivo Uher. Deník přetiskuje část přepisu obrazového záznamu.

Minutáž 16:12

Kafoňková: Já nevidím ani žádné logo vaší televize nezlobte se. Můžete se mi představit jako zastupitelce, z které jste televize?

16:30

Kafoňková: Myslíte, že jste z té televize, kterou já platím?

18:56

Uher: Ale já jsem vám objasnil, že nevidím nikde žádný logo český televize, proto jsem předpokládal, že jste kdoví kdo, já jsem vás v životě neviděl, takže já znám pana Daňka znám paní Paulovou a to jsou v podstatě dvě osoby, který sem dojíždějí a dělají reportáže, a jak jste se tady ocitli vy, jestli se můžu zeptat teda?

22:44

Kafoňková: Pardon, můžete mi to ukázat ještě jednou, tu průkazku, já si to ověřuji v České televizi. Můžete mi ukázat tu průkazku, je na tom logo české televize takové to dvoubarevné zleva bílé zprava červené je tam fotka ing. David Macháček. Takže asi to uzavřeme.

23:02

Starosta Uher se pokusil odstrčit kameramana, ale kameraman stihl uhnout, takže Uher kameru nezasáhl.

23:10

Uher: Ten váš kameraman se skutečně neumí chovat, nezlobte se.

23:32

Kafoňková: No víte, já jsem nikdy nezaznamenala u redaktorů české televize takovouto aroganci. Nikdy štáby z České televize, myslím, že je znám a vím, jak vypadají a toto mi připadá velmi prapodivné. Takhle se přeci nemůže chovat zástupce veřejnoprávní televize. Já si myslím že toto je na stížnost. Děkuju.

MĚSTSKÁ POLICIE

24:54

Reportér: Pane starosto, proč nás teď legitimují?

24:58

Kafoňková: To se musíte zeptat jich.

27:17

Uher: Já vám to velmi rád sdělím, pane, vy jste mě obtěžoval stále a na mou opakovanou výzvu abyste mě neobtěžoval, tak jste to nerespektoval a tvrdil jste, že jste z České televize a protože mám důvodné podezření, že to ani nemůže být pravda, aby někdo tak dotěrný pracoval ve veřejnoprávní televizi, tak proto jsem zavolal městské strážníky.

29:18

Kafoňková: Začalo to tak, že po skončení zastupitelstva se tento televizní štáb nebo nedokážu identifikovat jestli to je náhodná směsice lidí, natočit rozhovor a když požádal pan starosta, aby se novináři legitimovali, protože tak to bývá zvykem zahájit rozhovor a řeknu pro kterého zaměstnavatele pracuji a pro jaký pořad natáčím, tak začal být trošku konflikt, pán se choval agresivně ve smyslu arogantního postoje neustálého natáčení. I když pan starosta řekl výslovně, že nechce, aby ho natáčeli.

29.57

Uher: Vstupoval mi do cesty a neustále mě obtěžoval a ještě ten pán, který teď natáčí.

33:11

Kafoňková: Já si samozřejmě zavolám, abych se zeptala a ověřila si, jestli skutečně jste sem byli vysláni. Protože se domnívám, že štáb České televize jezdí v autě s logem České televize, promiňte, to je jako tajná policie za minulého režimu. Ta taky nemusela být označena. Takže jsem neviděla mikrofon, který by byl označen Česká televize, viděla jsem váš průkaz z dálky.

34:26

Kafoňková: Máme právo po nich žádat záznam? Jestli mám právo, aby před mýma očima pořídil kopii, abych věděla, co točí, abych potom mohla srovnat originál a vystříhanou kopii.

34:45

Uher: V každém případě si to ověříme.

39:18

Kafoňková: Jestli ještě můžu ty dvě auta, to Volvo a to s tou pražskou značkou a pak vpravo s tou zelenou, tak těma přijeli, podle toho se dá zjistit, že komu to patří.

39:57

Uher: Způsob, jakým mě tento pán obtěžoval, tak mi dával desetkrát záminku tu kameru vzít a já nevím, dát jí asi do nějaký šrotovačky.

40:40

Kafoňková: Pojďte se mnou na toaletu, pojďte, to ještě nemáte natočený, pojďte, pojďte.

40:58

Místostarosta Mastný: Jsou to parchanti.