Ten tehdy, v roce 1951, sledoval Zátopka coby dorostenec. Nyní by ho na „sokoláku“ mohl vidět opět. Zátopek se totiž na stadion vrátí 19. července. Bude tu totiž letní kino a tento den zde diváci budou moci od 21.15 hodin zhlédnout stejnojmenný film.

O Zátopkovi a jeho účastech na Velké ceně Třebíče se píše v knize Třebíč a královna, v níž Pavel Navrkal a Milan Zeibert zmapovali dějiny třebíčské atletiky. „Je to krásné spojení. Zátopek se vrací na stadion, kde má stále platný rekord,“ usmál se Zeibert, když slyšel o promítání.

Viktorie Záděrová při svozu papírového odpadu.
Nebojí se toho. Na Třebíčsku řídí popelářský vůz žena

Zátopek v Třebíči startoval hned třikrát – v letech 1949 až 1951. Rekord 29:29,8 z roku 1951 zde dosud nikdo nepřekonal. Fenomenální běžec totiž i v Třebíči dokázal, že jeho schopnosti jsou zcela mimo lidské chápání. „Když Zátopek předbíhal závodníky o kolo (a nejen o jedno kolo), odmítal úsluhu. Nemuseli mu na trati uhýbat, prostě je oběhl,“ ocitovali Navrkal s Zeibertem tehdejší noviny.

Monika Maule před množstvím listin, které dokumentují její předky.
Žena z Kožichovic zjistila spříznění s Donutilem. Oba mají šlechtického předka

Ovál na stadionu měří pouze 280 metrů, což tehdejší regule umožňovaly. Závodníci jej tedy museli oběhnout více než třicetkrát. Povzbuzovalo je při tom přes pět tisíc lidí. „Diváci se na stadion vůbec nemohli vejít, tak stáli za plotem na železničním náspu, aby alespoň něco viděli,“ připomněl tehdejší atmosféru Jan Nechvátal.

Třebíčské letní kino stojí 50 korun. Je putovní. Tento týden se promítá na sokolském stadionu, v srpnu se přesune na sídliště Na Kopcích. Každý den se promítá jiný film, v pátek čeká návštěvníky koncert, v neděli odpoledne akce pro děti.