Firmy, které zateplení provádějí, často nepracují tak, jak mají.

 

„Firmy svou práci většinou umějí, ale chybí kvalitní dozor. A navíc, zatepluje se až příliš. Sdružení nájemníků domů se snaží zateplení stihnout ještě za stávající nižší DPH,“ konstatoval Karel Doležal, zástupce ředitele Třebíčské realitní kanceláře. Firmy si zároveň berou až příliš zakázek, a aby je stihly, pracují ve spěchu a nekvalitně.

V čem bývají chyby? Tak například při používání zámkového polystyrenu. Právě polystyren slouží jako zateplovací hmota. Zámkový je však vhodný pouze na rovné plochy, což nelze tvrdit o panelových domech. „Polystyren se na nerovných panelech zlomí a nedoléhá, zevnitř zůstává mezera,“ popsal Doležal.

Zejména v minulosti zase některé firmy nanášely lepidlo na polystyren nekvalitně. „Narážíme na spoustu detailů, bylo by to na celou knihu. Někdy se stane, že označíme chyby, které je třeba opravit. Při kontrole ale zjistíme, že tam zůstaly,“ dodal Karel Doležal.

Vydrží 25 let

V celé České republice je zateplena pětina budov. „Způsob zateplení se často podceňuje. Příprava bývá chaotická a při realizaci se nedodržují materiály a technologie,“ vyjádřil se Jiří Šála z Cechu pro zateplování budov.

Firmy podle Šály při práci neplní technologické podmínky, neprovádějí projektovou dokumentaci či nezákonně kombinují nejlevnější materiály různých výrobců. Stavební společnosti by měly také poskytovat pojištěnou záruku na zateplovací systém od pěti do deseti let, což se prý v mnoha případech neděje.

„Vytápění spotřebuje až 45 procent z celkové národní spotřeby energie. Zateplení může ušetřit až 15 procent této energie a 60 procent tepla spotřebovaného na vytápění,“ zdůraznil Jiří Šála.

Zateplení domu dnes vyjde zhruba na jeden tisíc korun na metr čtvereční. Životnost by měla být 25 let.