Přístrojů povolovaných městem je nyní v Třebíči 36. Pokud by začala zakazovací vyhláška platit, musel by jejich provoz k 31. prosinci 2015 skončit. To se však nelíbilo jejich provozovatelům, kteří se obrátili na vedení města se žádostí o odložení zákazu.

„My, kteří jsme přijímali v roce 2012 zakazující vyhlášku i loni její odklad, máme v sobě rozpor. Hazard se nám nelíbí a chceme s ním něco udělat. Z druhé strany je to podnikání, na němž stojí řada podnikatelů v našem městě," řekla zastupitelka Julie Dolejší (KSČM). Ta je i předsedkyní finančního výboru, který přijetí vyhlášky doporučil.

Další důvod pro odložení zákazu, který zastupitelé uváděli, zněl, že by i přesto zůstaly v provozu automaty schvalované Ministerstvem financí. Těch je nyní v Třebíči dvě stě osm a sto osmi z nich končí letos licence. Dalších sto skončí průběžně do roku 2019.

Správní řízení

I s těmi by však podle zastupitele Jaromíra Baráka (Třebíč Občanům!) bylo možné zahájit správní řízení, pokud bude platit zákazová vyhláška. „To povede k tomu, že také skončí," argumentoval zastupitel Jaromír Barák.

Ten byl jedním ze čtyř, kteří hlasovali proti odložení zákazu. Spolu s ním i místostarosta Milan Zeibert, Hana Houzarová (oba Břehy) a starosta Pavel Janata (KDU-ČSL) Ten to avizoval již dopředu s odůvodněním, že KDU-ČSL má v programu nulovou toleranci hazardu.

Zbývající dva jeho straničtí kolegové však vyhlášku podpořili. „Já mám k hazardu zásadní výhrady. Pro mě je zcela nepřijatelný. Ale vzhledem ke zkušenosti z jiných měst, kde je přes zákaz hazard vesele provozován dál, mi nepřijetí této vyhlášky přijde jako němý výkřik, který městskou pokladnu bude stát možná deset milionů," vysvětlil Josef Klíma (KDU-ČSL).

Podle Janaty letošní rozpočet počítal s 12 a půl milionem korun z hazardu. „To jsme již překročili. Bez zákazu odhadujeme na příští rok příjem 13 milionů. Kdyby se neposunul, byl by jistě nižší řádově o jednotky milionů," dodal.

Podle Jaromíra Baráka by se však město bez peněz z hazardu obešlo. „Stačí jen lépe hospodařit. Navíc pokud o polovinu klesne počet automatů povolovaných ministerstvem, tak zjednodušeně řečeno stejně tak příjmy rozpočtu půjdou na polovinu, pracovní místa v provozovnách půjdou na polovinu a všechno další," vypočítal Barák.