Jen na krajském zastupitelstvu v úterý trvala diskuze asi hodinu a čtvrt.

Zde jsou některé názory:

„Nejde o to, zda poplatky v té či oné podobě budou hrazeny. Jde o ten proces. My bychom se měli zabývat tím, jak řešit například možný nápor v krajských nemocnicích v lékárnách,“ upozornil komunista Drahoslav Oulehla.

Lidovec Václav Kodet se podivil nad tím, že nezůstane zachován alespoň poplatek za pobyt v nemocnici, což je 60 korun za každý den. „Pobytové služby jsou sociálně únosné. Ten, kdo je v nemocnici, nemusí doma vařit, topit… poplatek je věc únosná,“ podpořil Kodeta bývalý hejtman Miloš Vystrčil.
„Problém vidíme v tom, že šedesátikorunový poplatek byl ministerstvem nastaven jako nekonečný. Když někdo leží v nemocnici třeba dva roky, platí ho dva roky. Proto hlavně vyvíjíme tlak směrem k vládě, aby se poplatky ve zdravotnictví zabývala na celostátní úrovni,“ poznamenal k celé záležitosti sociální demokrat, náměstek hejtmana Vladimír Novotný.
Obcházení zákona?

„Na celostátní úrovni je schválený zákon o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Je schválen, byť se nemusí líbit. Nepamatuji si, že by se některá strana snažila zákon obcházet. Je to navádění občanů, jak se poplatky dají obejít,“ prohlásil Miloslalv Popelka, zastupitel za ODS. „I pokuty od policie by se pak daly vracet formou darů. Bylo by solidní, aby rada kraje zákony ctila. A nepodporovala nekalé podnikání. Jak k tomu přijde lékárna a lékař, který nesedí v krajské nemocnici,“ doplnil Miloslav Popelka. „Když jsem se díval na vzor darovací smlouvy, chybí mi tam kolonka Průkaz totožnosti. To si tam každý může nahlásit jakoukoli adresu a jménu?“ ptal se ještě Popelka.
„Nemůže si tam hlásit každý, kdo chce, co chce. Bude se muset prokázat průkazem pojištěnce,“ odporoval hejtman Jiří Běhounek (ČSSD). S tím, že se obchází zákon, nesouhlasí. „Chceme, aby se o poplatcích diskutovalo,“ uvedl Běhounek.
Úhrady v řádu stovek korun

„Jsou lidé, kteří berou šest osm léků. Ti se pak snadno dostanou snadno na úhradu 800 až 1000 korun. I o tom chceme vést diskuzi,“ dodal hejtman, sám lékař.
„Materiál o poplatcích jsme jako zastupitelé dostali na stůl, ani ne třicet minut jsme měli na prostudování. Po zavedení poplatků došlo ke snížení návštěv u lékaře,“ zmínil se Pavel Hájek, bývalý radní pro oblast zdravotnictví (ODS).

„Lidé po zavedení poplatků často na první vyšetření přijdou pozdě. Tam nejde o to, že ušetříme 30 korun. Pak zbytečně vynaložíme větší peníze na léčbu,“ podotkl Libor Joukl, náměstek hejtmana. „Do soukromé sféry nemůžeme zasahovat,“ upozornil Joukl na to, že některé lékárny budou v nevýhodě.
„O poplatcích bych mohl hovořit dlouho. Mohli bychom se bavit o úskalích a technikáliích. Rád si počkám, jak se to osvědčí,“ uzavřel ze své strany diskuzi Václav Kodet.
„Bojím se toho, že od 1. února nebude záležitost organizačně zvládnuta. Mrzelo by mě, kdyby to tak bylo,“ poznamenal bývalý hejtman Miloš Vystrčil. „Přijdeme v krajském rozpočtu asi o 75 milionů korun ročně. Ty jsme nemuseli použít jen ve zdravotnictví. Hodily by se třeba na pobídky, které budou potřeba v době hospodářské krize,“ uvedl Vystrčil.