„Když jsem se díval na čísla, která se týkají kraje Vysočina, nevypadají vůbec přesvědčivě, což je dáno strukturou průmyslu v tomto kraji a jeho exportní orientací,“ zmínil zástupce CzechInvestu Jiří Nykodým.
Na pořadu jednání bylo několik bodů. „Myslíme si, že v době krize je úkolem veřejného sektoru podpořit investice, které bychom stejně museli řešit někdy později, například ve zdravotnictví nebo dopravních stavbách,“ zmínil hejtman Jiří Běhounek.
Jeho první náměstek Libor Joukl poté zmínil, co nejvíce „pálí“ některé podniky i obce.
„Spousta firem i obcí by chtěla investovat, ale nemá dostatečný kapitál. Z toho důvodu pořádáme besedy v různých okresech, kde se zájemci mohou dozvědět, jak získat peníze z různých zdrojů,“ řekl Joukl.
Vzdělávání během firemních odstávek
Během jednání také například zazněla možnost vzdělávání pracovníků firem v pátý pracovní den, kdy spousta firem nevyrábí.
„Chystá se finanční pomoc firmám, které nyní nevyužívají kapacity zaměstnanců na sto procent. V odstávkách by si zaměstnanci měli mít možnost zvýšit kvalifikaci podle představy zaměstnavatele.
Stát bude prostřednictvím úřadu práce poskytovat peníze na mzdové náklady lidí. Podstatou projektu je, že lidé zůstanou zaměstnáni,“ vysvětlil Jiří Hrdlička z jihlavského úřadu práce.
„Odhadem až 50 firem s námi projekt už konzultovalo, zatím máme jednu definitivní žádost,“ dodal Hrdlička. Žádat o účast ve vzdělávacím projektu je pro podniky možné přímo na úřadu práce.
Další dotazy se na čtvrtečním setkání týkaly možností získání úvěrů a dotací. Podnikatele také zajímalo, v jaké oblasti kraj urychlí investiční akce.
Hejtman Běhounek jinak upozornil, že Vysočina má rezervy v oblasti cestovního ruchu. „Když máme v kraji tři památky Unesco, a nejsme je schopni turistům prodat, je to naše vina, to si musíme přiznat,“ řekl.