„Zimní měsíce byly tak na dvaceti procentech průměrných srážkových úhrnů. Duben úplně mizerný, v úterý napršel milimetr. Naštěstí nebyla velká tepla, jen v minulém týdnu, doufáme, že teď zaprší. Letošní jaro je opravdu extrém,“ říká předseda Zemědělského družstva Dešov Jan Macálka. Pro jeho podnik byl horší rok 2017 než 2018, kdy se srážky na Dešovsku jakž takž příznivě rozložily, takže sucho přestáli.

Mohelensko je zřejmě částí Třebíčska, kterou sucho devastuje nejvíc. Jan Řezanina, agronom ze společnosti Agro Mohelno, nazývá letošní situaci rovnou tragédií. „V úterý spadlo po dlouhé době pět milimetrů, za duben máme jen devět milimetrů, sucho je větší než loni.“ Místní čekají na předpovídané srážky koncem týdne, mohly by situaci do určité míry zachránit. Ale to by bylo potřeba 20 milimetrů vody a víc. I tak to bude boj.

„A nejen u nás. Je to dnes v celé republice. Je jedno, jestli mluvíme o Mohelnu, Jihlavě nebo Lounech. Trend je špatný, spodní voda žádná, pole doslova živoří. Sucho se podepisuje na všem, co jsme zaseli. Vždyť pět týdnů prakticky nepršelo vůbec. Všechno to vzdává,“ krčí rameny agronom. V Mohelně teď sejí kukuřici. „Jezdím kolem cukrovek, začínají se trošičku ukazovat, ale zaseté jsou víc jak měsíc. Nemá to z čeho fungovat. Jsou ohrožené i krmné plodiny, vojtěšky se jen tak krčí. Vůbec nerostou. Bez pořádného deště nebudou ani seče na loukách, protože sníh u nás nebyl žádný. Zimní vláha byla nula nula nic,“ vyjmenovává. „Dáme tomu hnojiva, znalosti, zkušenosti, chemickou ochranu a aktivátory růstu a není nám to nic platné, když chybí to základní. Vláha,“ uzavírá Jan Řezanina z Mohelna.

Protest proti úložišti, ilustrační foto
Obyvatelé obcí na Třebíčsku vyjdou na protestní pochod proti úložišti

Rolnická společnost Lesonice hospodaří nejen na plochách v okolí Lesonic, ale taky u Ivančic. Na Lesonicku zatím porosty poškozené nejsou, ale už to začíná být kritické. V Ivančicích je sucho větší, stejně tak teploty. „S vodou v půdě se snažíme hospodařit. Využíváme hluboké kypření. Orba vytváří nepropustnou vrstvu. Snažíme se, když voda spadne, maximálně ji využít, aby ji měly plodiny dostupnou. Ale podzemní vody jsou dnes hluboko, hospodaříme jen s tím, co přijde shora,“ poznamenává ředitel Rolnické společnosti Lesonice Petr Kuba. Na víkend meteorologové slibovali pro Lesonicko srážky. „Už neslibují. Utíkají z této předpovědi. Pokud do týdne nepřijde déšť, nastane velký problém,“ zdůrazňuje Kuba.

Největší zastoupení má v lesonickém zemědělském podniku pšenice. Pěstují i soju. Letos ji zaseli v Lesonicích na zkušebním poli. Na Ivančicku tato plodina trpí právě kvůli nedostatku vody, na kterou je náročná. Teplomilná soja je v půdě týden, uvidí se, jak dopadne. Podnik ji využívá jako krmení pro své krávy.

I vinice na Sádku bojuje se suchem. Réva vinná je hlubokokořenící rostlina. Zpravidla delší období bez deště jakž takž ustojí. Ale současná situace je extrém. „U nás letos napršelo tak 30 procent oproti průměru, sucho je strašné. Tento týden spadly dva milimetry, což je leda na smočení prachu. V zimě nějaké srážky byly. Ale to nestačí,“ popisuje situaci spolumajitel sádeckého vinařství Lubomír Lampíř.

Ilustrační foto.
Okříšky prohrály i druhý jarní zápas

Podle informací, které má od odborníků k dispozici, v hloubce 70 centimetrů není vůbec vláha. „U našich starších vinohradů předpokládáme, že kořeny šly až na mateční horninu. U nás je zvětralý pískovec, můžou být hodně hluboko. Rostliny proto přežívají, ale sucho je na nich znát. U nových výsadeb vidím, že kmínky jsou hubené, slabé, nízké,“ dodává.

Meteorologové ve čtvrtek 25. dubna dopoledne v předpovědi na sobotu až úterý avizovali, že bude místy déšť nebo přeháňky a teploty přes den do 16 °C.