Podle jeho slov se v Číchově zatím vždy nějakým způsobem větší množství vody v řece Jihlavě projevilo. Firma, která přemostění staví, je zatím naštěstí v samém počátku prací, případná velká voda by tedy nijak fatálně neškodila.
„Zatím bych lidi nestrašil, byl jsem v terénu a situace podle mého soudu kritická není,“ zdůraznil vedoucí jihlavského provozu Povodí Moravy Václav Klement.
Jeho argumenty jsou logické. Řeky mají poloprázdná koryta, v horních polohách na Opatovsku je sice 30 centimetrů sněhu, ale panuje tam pravá zima, ani náznak tání. „To by muselo zlomově přijít velmi teplé počasí a do toho ještě pořádně zapršet. Zatím ale v noci mrzne, což proces tání značně zpomaluje,“ dodal Klement.
Přehrady upouštějí, hladina je nízko
Vodní dílo Dalešice i přehrada v Mostištích, které významně ovlivňují řeky Jihlavu a Oslavu, přizpůsobují režim jarnímu tání. V Mostištích upouštějí vodu už od 12. února, v Mohelně od příštího pondělí zvýší odtok na čtyři kubíky za sekundu.
„V žádném případě ovšem nic nehrozí obcím pod přehradou,“ upozornil vedoucí provozu přečerpávací vodní elektrárny Dalešice Josef Blaha.
Podle jeho informací je hladina Dalešické přehrady pět metrů pod maximální kótou, prostor má pro 25 milionů kubíků vody ze sněhu.
Přičemž reálně je na horním toku řeky Jihlavy zásoba 55 milionů kubíků vody ze sněhu.
„V kritickém roce 2006 přišlo jarní tání o měsíc později, velmi rychle tehdy stouply teploty. Předpověď máme od hydrometeorologů na osm dní dopředu a takový vývoj nepředpokládáme,“ zhodnotil situaci Blaha.
Pro porovnání - před třemi lety leželo v krajině okolo horního toku Jihlavy 110 milionů kubíků sněhu, tedy dvakrát víc než letos.