„ZMVŠ tam k 31. lednu tohoto roku dostala od města výpověď. Jinak se s nimi ani nešlo spojit. Nedařilo se nám je kontaktovat. Byli v nájmu za symbolickou částku s tím, že si hradili náklady na provoz. Městu nevznikla škoda, ZMVŠ nám nic nedluží,“ uvedl třebíčský místostarosta Pavel Janata s tím, že neví, jak to má vysoká škola s dodavateli energií. 

Nový vlastník ZMVŠ, společnost Red Signal Invest, sice na jaře roku 2017 představil poměrně velké plány, jak pokračovat dál. Nyní se však na webové stránky této vzdělávací instituce nelze dostat. Studenty podle dostupných informací nemá. deníku se kvůli zrušenému číslu na stránkách organizace nepodařilo získat vyjádření, co bude se školou dál.

Ilustrační foto
Z vedení města do školství. Radnice řeší přesuny na úřednických postech

V roce 2017 přitom tato instituce avizovala, že nabídne bakalářské vzdělání v oborech Udržitelný rozvoj regionu a krajiny a Kulturněhistorická studia, dále také kurzy Univerzity třetího věku. Mluvilo se rovněž o přípravách na obor se zaměřením na myslivost. Nový soukromý vlastník školu převzal v roce 2016 poté, co se předchozí majitelé – město, hospodářská komora a společnost Vivat Academia - rozhodli pro její postupný útlum.

Přitom v nejlepším období měla škola pod původní strukturou vlastníků až šest set studentů. Založena byla v roce 2003. Jenže v letech 2009 až 2011 musela kvůli chybě v projektu vrátit dotaci a navíc zaplatit penále sedm milionů korun. Akreditační komise ministerstva školství pak instituci v roce 2013 zasadila další ránu, to když kvůli nízké kvalitě vzdělávání nedoporučila ministerstvu školství prodloužit akreditace stávajících oborů.

V roce 2014 se sice zdálo, že bude líp, to když se podařilo akreditovat zmíněné dva obory Kulturněhistorická studia a Udržitelný rozvoj regionu a krajiny. Jenže ZMVŠ už se nedokázala dostat zpět do hry, rapidně jí ubyl počet studentů. Ti poslední své vzdělání dokončili.

Budovy ale nechátrají. V městském objektu v ulici 9. května je od 1. února plně v pronájmu kojetická základní a mateřská škola. „Symbolický nájem jsme opět stanovili proto, že chceme podpořit vzdělávací instituce ve městě,“ vysvětlil místostarosta Janata. Kojetická škola ve svém detašovaném pracovišti vyučuje alternativními metodami.

Marihuana, kterou policisté našli při domovní prohlídce.
Muž z Hrotovic platil za domácí práce pervitinem

Rozsáhlý objekt bývalé školy v borovinské Okružní ulici koupila loni od města společnost Panorama Roudná za 14,56 milionu korun. Město jí objekt prodalo s podmínkou. „Ve smlouvě je napsáno, že úpravy musí být zahájeny do 31. prosince 2020, kolaudace nebo předčasné užívání bytových jednotek pak musí být nejpozději do 31. prosince 2025,“ upřesnila třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Jednatel společnosti Panorama Roudná Rudolf Říha prozradil, že jeho firma tam plánuje vybudovat desítky bytů. Nyní zkoumá možnosti, zda půjde původní objekt zvýšit o jedno patro. „Chceme tam mít hezké rodinné bydlení, byty malé i o velikosti podlahové plochy 100 metrů čtverečních, hodně zeleně,“ řekl.

Podle jeho názoru jde o pěknou lokalitu, velkým plus je budované veřejné multifunkční hřiště v sousedství. Město ho bude oficiálně otevírat na jaře a dřív bývalo součástí tohoto školního areálu.