Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Západomoravská škola míří k akreditaci druhého oboru

Třebíč – Ještě nedávno to vypadalo, že třebíčská Západomoravská vysoká škola míří ke svému konci. Akreditační komise jí pozastavila akreditace oborů a zakázala přijímat nové studenty. Za poslední rok však vedení školy dokázalo negativní směr otočit o sto osmdesát stupňů.

19.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Škola je jen malý krůček od získání akreditace na druhý nový obor a plánuje stěhování do nových reprezentativnějších prostor.

Akreditační komise se na svém posledním zasedání rozhodla doporučit obor s názvem Kulturněhistorická studia Ministerstvu školství ke schválení. „Nyní čekáme na zápis ze zasedání Akreditační komise. Ale rektor Marek Matějek si to již ověřil na sekretariátu komise," informoval prorektor ZMVŠ Viktor Velek.

Definitivní potvrzení by škola mohla mít již koncem května. „Hned poté začneme s přijímacím řízením," dodal Velek.

Náplní prvních tří semestrů oboru Kulturněhistorická studia jsou předměty společného teoretického a odborného základu, ve čtvrtém až šestém semestru si studenti budou moci vybrat jeden ze dvou specializačních modulů.

První modul je vhodný spíše pro „úřednické" typy a jeho obsahem je práce s dokumenty různého charakteru a jejich správa. „V době digitalizace státní správy je to velmi aktuální problematika. Absolventi se uplatní hlavně ve veřejnoprávních i soukromoprávních institucích, v neziskových organizacích zaměřených na péči o již existující historické a kulturní dědictví a podobně," popsal Velek.

Druhý modul je zaměřen na kulturní management. „Vychází vstříc studentům se zájmem o kreativní umělecké činnosti, má blízko k organizačním aktivitám a komunikaci v komerční a neziskové sféře v oblasti kultury," vysvětlil prorektor.

Pedagogický sbor

Dříve akreditační komise vyčítala ZMVŠ i špatné personální zabezpečení oborů. Pedagogický tým nového oboru tvoří renomovaní akademici napříč generacemi.

„Mezi nimi nechybí ani ti, které bychom mohli označit i jako regionální autority. Přímo z Třebíče jsou to např. architekt Lubor Herzán, archivářka Jitka Padrnosová či historik Rudolf Fišer," informoval Velek.

Například třebíčský historik Rudolf Fišer bude v rámci nového oboru vyučovat předměty Dějiny středověké společnosti a Judaismus v Evropě. „V týmu pedagogů se opět setkám s řadou svých kolegů, s nimiž jsem v minulosti pracoval či spolupracuji. Za všechny bych rád jmenoval pány docenty Františka Čapku a Ladislava Zapletala, těším se i na profesora Dušana Uhlíře," řekl Fišer.

Nový obor podle něj do Třebíče jednoznačně patří. „Máme zde nejen památky Unesco a velké historické dědictví obecně, ale také dlouhodobě pozitivní vztah veřejnosti k historii a kultuře," vysvětlil Fišer.

ZMVŠ již nyní přijímá studenty do loni zakreditovaného bakalářského oboru Udržitelný rozvoj regionu a krajiny. „Přijímací řízení běží až do začátku dalšího akademického roku, to je do konce září," doplnil Velek.

Původně plánované stěhování do nových prostor v areálu bývalé továrny Bopo v Borovině se o něco protáhne. Místo o léto letošního roku půjde spíše o příští rok. Revitalizace objektu si vyžádá více příprav, než se zprvu předpokládalo. „Čas nás netlačí, do smlouvy se doplní jen pár drobností a pak se podepíše," uvádí členka správní rady ZMVŠ Markéta Křivanová.

Autor: František Vondrák

19.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení