Jedním z míst, kde musí uklízet psí exkrementy, je také tréninkové fotbalové hřiště. Deníku to za fotbalový klub potvrdil člen výboru Zbyněk Kincl. Tréninkové hřiště je v blízkosti parku. „Hlavní hřiště je oplocené a nikdo se tam nedostane. Ale na to tréninkové hřiště nám skutečně psi běhají a i v poslední době jsme tam nějaký exkrement našli. Naštěstí do něj ještě žádný hráč nepadl,“ přiblížil s humorem Kincl a jedním dechem dodal, že je to pro klub nepříjemná věc. „Musíme to z trávy odstraňovat. Pokud to nezvládne zavlažování nebo sekačka, udělá to správce,“ popsal.

Na nezodpovědné chování pejskařů v Jemnici upozornila Jana Krejčí z odboru výstavby a životního prostředí. „Když lidé po svých mazlíčcích neuklízí, tak je to nepříjemné. Jiné problémy s pejskaři tady nemáme. Ale stejně není vůbec pěkné, když exkrementy člověk potkává v parcích, v zástavbách nebo na ulicích. A v horším případě si to odnese na botě s sebou,“ podotkla s tím, že psí hromádky jsou stálý problém. Krejčí také doplnila, že sáčky na psí výkaly jsou na mnoho místech v Jemnici a že si je lidé mohou vyzvednout i na městském úřadě.

Nezodpovědní pejskaři kazí lidem v Okříškách koupání v rybníce.
Psi ve vodě, exkrementy v trávě. Lidé v Okříškách řeší problémy s pejskaři

Nezodpovědným majitelům psů za neuklízení exkrementů hrozí pokuta. Jemnice však nemá městskou policii, která by to řešila. „Ve vyhlášce pokutu máme, jenže to nepraktikujeme. Není, kdo by nám to tady vymáhal. Přestupky řešíme ve spolupráci s Moravskými Budějovicemi. A pokud někoho při neuklízení přímo nechytneme, je to těžko prokazatelné. Preferovanou variantou přesto je upozornění dotyčného,“ uvedla k hříšníkům Krejčí.

Jemnice není jediným místem na Vysočině, kde se opakovaně snaží podobnou situaci řešit. Na bezohledné zvířecí majitele si posvítili už například ve Sněžném na Žďársku, v Pelhřimově nebo ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. V posledním jmenovaném městě zavedli seznam míst, kam mají pejskaři zakázaný vstup. Také tam totiž chovatelé odmítali sbírat trus po svých čtyřnohých chlupáčích.

V Havlíčkově Brodě je přesně vymezeno vyhláškou kam psi smějí jen na vodítku. Na pořádek dohlížejí strážníci.
Města přitvrzují. Vyhlášek psům vstup zakázán přibývá. Zakročil i Ždírec

Podle starosty Ždírce nad Doubravou Bohumíra Nikla zákaz zavedli, protože úklid takových nadělení zatěžoval městskou policii a některá místa byla opravdu problematická. „Vedla nás k tomu nutnost. Hlavně v hasičském areálu u čističky. Nevadí nám, když tudy lidé se psy chodí. Jenže oni po psech neuklízejí. To je hodně nepříjemné. V areálu cvičí hasiči. Chodí tam děti, pořádáme pro ně dětské dny. Takže psí hromádky tam nepatří,“ řekl dříve Deníku.