Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámky oživili jejich původní majitelé a mniši

Třebíčsko – Možnost prožít výjimečnou prohlídku zámku na Třebíčsku měli všichni, kteří se k nim vydali v sobotu večer. V Náměšti na ně například čekal poslední ze šlechtických majitelů hrabě Haugwitz.

31.8.2015
SDÍLEJ:

V rámci Hradozámecké noci se na zámek do Třebíče vrátili benediktinští mniši i jejich přepisování knih. Foto: Deník/Kamil Černý

„Pojďte rychle, ničeho se nedotýkejte," pravil k návštěvníkům v závěru cesty po reprezentačních prostorách dnes již státního zámku.
Během prohlídky lidé nahlédli i do bývalé pracovny druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Místo něj však za pracovním stolem seděl mladý muž v tělocvičném úboru, který poukazoval na dobu, kdy se v naší zemi dostali k moci komunisté. Při inventuře začal rozdělovat jednotlivé předměty mezi své přátele. „Vázu? Klémovi na hrad! Hodiny? Tondovi Zápotockému na chalupu. Dřevěný lustr? Manželce k MDŽ!" pravil pro pobavení návštěvníků.

Hosté o chlebu

Ti se těšili na bohatou hostinu, jak stálo v pozvánce na Hradozámeckou noc v Náměšti. Dočkali se však pouze suchého nesoleného chleba. „Nedivte se, vždyť je půst," vysvětloval jim zámecký pán.

Prostřené stoly plné dobrot, včetně pečených labutí, tak museli lidé oželet. Přesto se jim atmosféra nočního zámku líbila. „Byla netradiční, ale opravdu hezká. Docela jsme se všichni nasmáli," pochvaloval si za celou svou rodinu Daniel Spišák ze Zbraslavi. „Je to odsud poměrně kousek. Jsme rádi, že jsme se sem vypravili," dodal.

Návštěvu večerního zámku si mohli užít také lidé v Třebíči. V pátek a v sobotu se jim otevřela expozice Svět portálů a bran. V ní mohli nahlédnout do historie města, zámku i regionu.

Na nádvoří si mohli za asistence benediktinských mnichů, kteří v místech kdysi opravdu působili, vyzkoušet psaní dobovým písmem za pomoci husího brku.

Před zámkem jim prozpěvoval potulný muzikant, bojovali šermíři a vyráběli se takzvané vinuté perly.
Opodál se procházely zámecké dámy, které lákaly nejen k návštěvě zámku, ale i baziliky sv. Prokopa, kde se rovněž v rámci Hradozámecké noci konaly pod rouškou tmy kostýmované prohlídky.

Autor: Kamil Černý

31.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení