„Apartmán hraběte Hagwitze je určitě největší lákadlo, protože jde o úplnou novinku otevřenou pro veřejnost teprve od letošního 1. června," informoval kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš. Nový zámecký okruh představuje soukromý život majitele panství Jindřicha Haugwitze. Součástí prohlídky je vnitřní renesanční nádvoří a osm místností bytu hraběte: vstupní místnost, jídelna, hudební salón, ložnice, pracovna, klubový salón, kulečníkový salón a koupelna.

Na náměšťském zámku je ale letos víc novinek. Až do 18. srpna jsou v parku vystaveny plastiky různých výtvarníků z projektu Setkání.

Prohlédnout si návštěvníci mohou také zrestaurovaný oltář svatého Lukáše v zámecké kapli. „Ta je součástí trasy Reprezentační prostory," doplnil kastelán Buš.

Jednou z nejnavštěvovanějších památek v Kraji Vysočina je zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Nejzajímavější je pořád zámek s barokní prohlídkovou trasou se šlechtickými interiéry. Na ní navazuje doplňková trasa Hostinské pokoje," řekl kastelán jaroměřického zámku Radim Petr.

Právě v trase Hostinské pokoje je nainstalována letošní novinka: Její královská výsost Elvíra z Vrbna a její buldočci. „Jde o výstavu o zálibách a životě poslední majitelky, kterou byla bavorská princezna. Až do smrti užívala titulu Její královská jasnost. Široko daleko je to jediná princezna," popsal výstavu kastelán.Součástí výstavy je i obrovská sbírka plastik buldočků, kterých je přes dvě stě.

Buldočci

„To byla její záliba. Ona přinesla tenkrát do Rakouska-Uherska chov francouzských buldočků. Byla zakladatelkou chovu tohoto plemene na území Čech a Moravy," doplnil Petr. Třetí prohlídkovou trasou na jaroměřickém zámku je chrám sv. Markéty. Zámek však nabízí také procházku v nádherné zahradě, posezení v kavárně Splněný sen či návštěvu výstavy Hračky z půdy. „Ta se líbí dětem. Máme tam spoustu nejrůznějších exponátů panenky, pokojíčky, parní strojky, vláček, medvědy, panenky i s lodními kufry a s výbavou," sdělil kastelán Radim Petr.

Vypravit se o prázdninách můžete také do zámku v Moravských Budějovicích, kde sídlí Muzeum řemesel. Tam lákají především na unikátní výstavu Historické mapy Českého království. „Skvosty jsou to všechno bez výjimky. Jsou to mapy úžasně vzácné a zajímavé. Pro lidi, kteří se o toto téma zajímají, je jedna mapa vzácnější než druhá," láká na prohlídku vedoucí muzea Václav Kovář.

Při té příležitosti je možné navštívit i další stálé expozice mapující historii města i okolí, zaniklá a zanikající řemesla a zámeckou expozici.