VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zaměstnávat vězně může být oboustranně výhodné

Rapoticko - Být za mřižemi a přitom pracovat? To může být oboustranně výhodné. Jak pro odsouzené, tak pro zaměstnavatele.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/David Taneček

„Čtyřicet našich vězňů využívají podnikatelé z okolí. Jmenovitě třeba Pila Domašov, Biomlýn v Březníku – tam dokonce v třísměnném provozu, firma Březina v Hlubokém a další. Spolupráci si chválí. Odsouzení mají zájem pracovat, rychleji jim výkon trestu uteče, vydělají si nějakou tu korunu a navíc mají pocit, že jsou užiteční,“ sdělil mluvčí rapotické věznice Jan Doležal.


Jeho slova jednoznačně potvrdil starosta Kralic nad Oslavou Emil Dračka: „I my jsme využili pracovní sílu rapotických vězňů. Máme tu tři. Pomáhají nám teď o prázdninách s rekonstrukcí mateřské školky, sečením trávy, drobnou zedničinou. Naprosto si nemůžeme stěžovat, dělají i o víkendu, jsou spolehliví a vděční.“


Třicet na hodinu


Zaměstnávání lidí ve výkonu trestu se samozřejmě řídí přísnými pravidly a platnou legislativou. Věznice Rapotice je typu s dohledem a dozorem, za své prohřešky tu pykají v naprosté většině muži s lehčí formou provinění – smolaři z dopravních nehod, drobní zlodějíčci, neplatiči alimentů a podobně. Nejsou tedy nijak nebezpeční veřejnosti.


„Dáváme jim 30 korun na hodinu, nevztahuje se na ně minimální mzda,“ přiblížil starosta Dračka.


Minusy: pojištění a placení dopravy


Zaměstnaní vězni se svému chlebodárci jednoznačně vyplatí. Nemají nárok na zmíněnou minimální mzdu, na příplatek za víkendy, ani na dovolenou. Odsouzený je odměňován pouze za odvedenou práci, neproplácejí se mu žádné prostoje. Pokud nemá zaměstnavatel momentálně zakázky, trestanec nechodí do práce a nenáleží mu v tomto období žádná výplata. Pokud onemocní, podle možností věznice je nahrazen jiným vězněm.


Vězeňská služba automaticky zajišťuje zdravotní péči, stravu, pořádek a klid na pracovišti.


„Je to až tak důsledné, že třeba dozorci samozřejmě hlídají, zda nemají vězni v práci sex nebo zda si nekoupí nějaký ten lahváč,“ podotkl s úsměvem kralický starosta.


Jako všechno i zaměstnávání lidí s cejchem trestance má svá negativa, která jsou na zvážení každého případného zájemce o jejich levnou pracovní sílu.
Odsouzení mají například nižší kvalifikaci. Podnikatel zajišťuje dopravu vězňů na vlastní náklady. Musí je pojistit proti úrazu a trvalým následkům. A může se také stát, že se na zapracovaného, pojištěného a spolehlivého vězně jednoho dne usměje štěstí v podobě prezidentské amnestie.


Věznice v Rapoticích má v současnosti 300 vězňů, její kapacita je až 460 lidí ve výkonu trestu.

Autor: Hana Jakubcová

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení