Zástupci vedení města a společnosti Služby města Jihlavy (SMJ), která provozuje pohřební službu, navázali kontakt také s pozůstalými zemřelé ženy z druhé rodiny z Hodic.
"Omluvili jsme se a domluvili se na dalších jednáních," řekl mluvčí SMJ Martin Málek. Případné odškodnění bude podle něj financováno z rozpočtu SMJ, o jeho výši se zatím vedení společnosti s rodinami nedohodlo. Další kolo jednání bude podle Málka příští úterý.
Těla zesnulých byla podle mluvčího s největší pravděpodobností zaměněna pracovníky pohřební služby při manipulaci v chladicí komoře. Jednatel SMJ Jindřich Klega přijde na zasedání rady města příští čtvrtek vysvětlit, jak mohla záměna nastat, a jaká přijal opatření, aby se nemohla opakovat.
Už ode dneška však podle Málka platí při manipulaci se zemřelými zpřísněná kontrola. Těla nebožtíků budou popisována podobně jako v porodnicích, pokud budou ve špatném stavu, budou se popisovat vaky. Těla se budou kontrolovat před obřadem a před odvozem pohřební službou i pracovníky krematoria. "Tušíme, kdo je bezprostředním viníkem. Bude následovat postih, ale zatím nebyl jednoznačně určen," dodal Málek.
Na záměnu přišli pozůstalí jedné z žen při smutečním obřadu v Třešti na Jihlavsku, když po otevření víka rakve zjistili, že v ní neleží jejich babička. Pracovníci pohřební služby se pozůstalým omluvili a spěchali do Jihlavy pro správnou rakev. V krematoriu ale zjistili, že tělo pětaosmdesátileté ženy již zpopelnili. Náměstek primátora Radek Vovsík se pozůstalým obou rodin omluvil a nabídl jim odškodnění za duševní újmu.
Na Vysočině jde v krátké době o další skandál se záměnou lidí. V třebíčské nemocnici zdravotníci loni v prosinci zaměnili dva novorozence. Zjistilo se to až před několika týdny. Děti stále nejsou u svých biologických rodičů, zejména jejich matky s tím mají psychické problémy.