„O tom, kolik peněz dostaneme na příští rok od ministerstva kultury, se rozhodne zjara příštího roku. Zažádali jsme o tři miliony, realitu se ale dozvíme až ve zmíněném termínu,“ prozradil kastelán Radim Petr. Letos z Programu záchrany architektonického dědictví bylo pro Jaroměřice určeno 1,15 milionu korun.

Nynější etapa je v pořadí třetí, rekonstruuje se východní průčelí. Řemeslníci obnovují jak malbu, tak štuky i okna. Některá repasují, jiná rovnou mění za nová. Celý objekt jich čítá na šest stovek. Práce potrvají ještě přibližně pět až šest let.

A jak je to s hojně diskutovanou změnou barvy z červené na okrovou?

„Dělal se opravdu důkladný průzkum starých vrstev omítky a z něj je patrné, že zámek nikdy v minulosti červený nebyl. Našly se všechny možné barvy včetně modré či šedé, jen ta červená nikoli,“ objasnil kastelán. Podle jeho slov červená barva byla rozhodnutím kompetentních úředníků v šedesátých letech.

Součástí zámku je i kostel sv. Markéty. Vzhledem k tomu, že se jedná o církevní majetek, je rozhodnutí o přemalbě plně v rukou církve.

A rekonstrukce se dotkla taktéž vnitřních prostor. Druhým rokem mají návštěvníci možnost nahlédnout i do zámecké kuchyně.

Jeden z největších barokních zámků v Evropě nechal na místě staré vodní tvrze vybudovat rod Questenberků v rozmezí let 1700 – 1737. Náleží k němu i velmi dobře udržovaná zahrada z části ve francouzském a z části v anglickém stylu, jíž protéká říčka Rokytná. V době své největší slávy byly Jaroměřice a především zámek centrem kulturního života. Mimo jiné zde vznikla první česká opera.