Opraveny budou nejdůležitější části renesanční architektury, které na náměšťském zámku lze najít. Jsou to arkýře na východním průčelí zámku a zdobené arkády vnitřního nádvoří ze 3. čtvrtiny 16. století.

„Tyto části zámku, které jsou významným dokladem renesanční architektury na Moravě, jsou už řadu let ve zcela nevyhovujícím stavu,“ upozornil kastelán Státního zámku Náměšť nad Oslavou Marek Buš. „Použitý pískovec je na mnoha místech značně degradován, jednotlivé části výzdoby jsou narušeny natolik, že odpadávají nebo se po vrstvách odlupují. Proto bylo nezbytné přistoupit k odbornému restaurování, které tyto nejhodnotnější architektonické prvky náměšťského zámku opět vrátí do původní podoby, stabilizují je a uchovají dalším generacím,“ podotkl.

Celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open na podporu tvůrčího uměleckého vzdělávání dětí se uskuteční také v Třebíči. Foto: ZUŠ Třebíč
Třebíčské kulturní léto se rozjíždí. Je tu ZUŠ open a Zámostí

Současně dojde na restaurování kamenných ostění oken a repasování dřevěných prvků. Komplexní obnova čeká na omítky vstupního křídla a vnitřního nádvoří.

Stavební práce potrvají dva roky. „V letošním roce dojde k obnově arkýře a vstupního křídla a jedné stěny arkád vnitřního nádvoří. V roce 2018 bude restaurováno druhé křídlo arkád a omítky zbylých dvou stěn nádvoří,“ popsal Marek Buš.

Zároveň ubezpečil, že opravy zámku nijak neomezí návštěvnický provoz ani připravované kulturní akce. Náklady na restaurování a rekonstrukce uhradí Ministerstvo kultury a Národní památkový ústav.

Představuje autentickou podobu interiérů zámku z konce 19. a počátku 20. století.
Zámek v Náměšti nad Oslavou opět mimořádně zpřístupní Dětský a Královský apartmán