„Bude tam centrum pro vojáky z Evropy, kteří se účastnili zahraničních misí, ale také muzeum pro veřejnost,“ načrtl starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.
Podle něj s myšlenkou na neobvyklé využití zámku přišel senátor Vítězslav Jonáš, který s sebou přivedl i Jiřího Stanislava, původního nositele myšlenky na zřízení centra pro veterány.
Právě ten je současně generálním převorem řádu, dnes již mezinárodní nevládní organizace Mezinárodní řád Křížovníci s červeným srdcem Cyriaci. Dříve to byla mezinárodní ekumenická občanská organizace, navazující po 228 letech na špitální řád.
Proč tato nevládní organizace hodlá v jemnickém zámku zřídit neobvyklé centrum, v němž by se váleční veteráni potkávali s veřejností, přiblížil generální převor řádu Jiří Stanislav: „Chtěli bychom s městem Jemnicí spolupracovat jako rovnocenní partneři na záměru, o němž jsem léta osobně přesvědčen, že je velmi důležitý. Dlužíme nesmírně těm, kteří za nás bojovali jak v první světové válce, tak i za druhé světové války, nemluvě o domácích odbojích. Vždy mně nejvíce vadilo, že ti, kteří tu měli být postaveni do stavu hrdinů, byli naopak nesmyslně vězněni a posílání do uranových dolů. Vše tím bylo znesvěceno a navíc dnešní mládež nemá ty pravé hrdiny. Netuší ani, o čem to všechno tenkrát bylo. Centrum v Jemnici hodláme zbudovat z hluboké úcty k těm, kteří nasazovali za nás krk.“
Slavnostní „odstartování“ projektu plánuje řád už na září letošního roku. „Architekti a specialisté už pracují na detailech plánu,“ uvedl Jiří Stanislav. Podle něj se do projektu zapojuje celá plejáda organizací, ale také ministerstvo obrany. Do roku 2015 by mělo v areálu vzniknout moderní velké interaktivní muzeum o I. světové válce, legionářích, východu, západu i našich letcích. Sloužit by mělo nejširší veřejnosti.
Další etapou bude zbudování komfortních apartmánů pro rekreaci a třetí fází pak vybudování rehabilitačního střediska, které budou využívat váleční veteráni. „Rehabilitovat se tam budou moci všichni ti, co byli v bojích zraněni, ale i ti, kteří si potřebují třeba jen mentálně odpočinout. Bude to jak pro naše veterány, tak i pro cizince z Evropy, případně NATO,“ řekl generální převor řádu. Podle něj bude takové centrum pro vojáky a letce zadostiučiněním, zvláště pak pro ty, kteří se nemohli zúčastnit svobodného života po roce 1990.
Využití otevře cestu k dotacím na opravu
Jak informoval starosta Jemnice Miloslav Nevěčný, město je projektu nakloněno a fandí mu. „Budova zámku bude využitá celá, využity budou i přilehlé budovy v zámeckém areálu. Chystaný projekt je velmi rozsáhlý,“ tvrdil starosta. Zmínil, že jen počet novodobých válečných veteránů v Evropě se odhaduje na osm milionů lidí. „A to je veliký počet, pro nějž je zatím vystavěno minimum zařízení,“ popsal Nevěčný. Za potěšující považuje i to, že se městu Jemnici nedávno podařilo dosáhnout, aby zámek, jenž je v majetku města, byl zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví. Nejen to, ale i nové využití by podle starosty mohlo usnadnit cestu k dotacím na opravu zámku.