O tom, že v Dukovanech nějaký zámek stojí, donedávna nevědělo ani mnoho lidí z blízkého okolí. Nenápadnou stavbu skrytou za přerostlými keři využívala obec párkrát do roka k reprezentačním účelům. Většina interiéru však nesla stopy minulého režimu, kdy patřil objekt pod veterinární správu.

Na podlaze bylo lino, pod stropem byly natahané trubky a svítilo se zářivkami,“ popisuje původní stav hlavní zámecké budovy Kateřina Horká, která zde již rok provozuje restauraci a pension. Za proměnou historického objektu stojí její otec, třebíčský podnikatel Richard Horký. Po dokončení rekonstrukčních prací se stane zámek majetkem jeho společnosti.

V jednom bočním křídle byla v minulosti zřízená ubytovna. S dnešními zámeckými pokoji však neměla společného vůbec nic. „Zatímco u hlavní budovy se jednalo v podstatě jen o kosmetické úpravy, jako je výměna podlah či tapetování, rekonstrukce bočních křídel byla mnohem náročnější,“ pokračuje Horká. Tady už se opravdu stavělo. Z neútěšných prostor postupně vzniklo 16 útulných pokojů v elegantním stylu. Ačkoliv je všechno vybavení nové, většinou vyráběné na zakázku, vypadá to, jako by ho vybírala sama původní majitelka zámku hraběnka Marie Brigita de Canal.

Nyní je před novými majiteli poslední úkol – v patře hlavní budovy zařizují expozici zámeckého bydlení. Z původního vybavení se nedochovalo nic. Žádný nábytek ani doplňky. Co tedy návštěvníci v zámeckých komnatách uvidí? „Dobové vybavení nakupujeme v Česku a Rakousku. Některé věci jsou také vypůjčené z muzeí,“ odpověděla Horká. Expozice, která bude slavnostně otevřená v neděli 14. května, by také měla odkrýt příběhy bývalých majitelů zámku.