Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Dukovanech se jaderného infocentra nedočká

Třebíčsko - Informační centrum se z jaderné elektrárny do prostor zámku v Dukovanech nepřesune. Několikaměsíční jednání obce a elektrárenské společnosti ČEZ skončilo nezdarem.

4.9.2013
SDÍLEJ:

ZÁMEK V DUKOVANECH.Foto: obec Dukovany

Záchraně zámku a zabránění jeho dalšímu chátrání však chtějí obě strany i v budoucnu zabránit.

Zastupitelé Dukovan už mají zpracovanou projektovou dokumentaci k rekonstrukci západního křídla a na realizaci hledají peníze. V zámku z konce 18. století působila donedávna restaurace. Prostory tak jen z menší části využívá malé muzeum pohádkových loutek. Projekt přesunu informačního centra z jaderné elektrárny do zámku ale definitivně padl.

„Ještě nemáme oficiální stanovisko od ČEZu, takže se mi k tomu příliš vyjadřovat nechce. Jednání zastupitelstva ale budeme mít v průběhu září, takže se k tomu vrátíme a budeme to nějakým způsobem určitě řešit," řekl dukovanský místostarosta Ladislav Pelán.

„Pokud se zamítavé stanovisko ČEZu potvrdí, tak budeme muset způsob využití hledat dál. Nechceme, aby to chátralo," dodal.

Zamítavé stanovisko potvrdil mluvčí elektrárny Petr Spilka. Hlavním důvodem nepřesunutí infocentra do Dukovan je spojení návštěvy turistů s elektrárnou. „Pokud by se totiž informační centrum přesunulo, museli bychom lidem složitě nahrazovat pocit z návštěvy jaderné elektrárny nějakou autobusovou dopravou," vysvětlil.

Jednání mezi obcí a firmou ČEZ, která probíhala od počátku dubna, navíc podle něj zkomplikovala reorganizace v energetické společnosti.

Obměna vyjednavačů

„Vlastně přímo v průběhu jednání jsme přešli pod pražskou centrálu ČEZu, a vyjednávací skupina se tím částečně obměnila," poznamenal mluvčí elektrárny.

Hledání způsobu, jak využít zámek, tím ale prý pod stůl nespadlo. „Byla by škoda, kdyby tak krásný zámek a park chátral. Jde o kulturní a přírodní skvost. Já osobně budu jeho obnovu navrhovat do našich investičních plánů na příští roky. V budoucnu by tam mohlo vzniknout návštěvnické centrum, kde bychom mohli lidem přiblížit vlivy, které negativně působí na životní prostředí," odhalil Spilka a poukázal na obnovu zámku ve Valči. „Tam se podařilo něco mimořádného, bylo by hezké, kdyby se to povedlo i v Dukovanech," doplnil.

Také Pelán připustil, že mimo infocentra jaderné energetiky přemýšlejí zastupitelé i o dalším využití zámku. Konkrétnější být ale nechtěl. „Je to teprve v počátcích. Podstatné je, že chceme a budeme hledat možnosti, jak zámek oživit," přislíbil místostarosta Dukovan.

Plánované modernizace se tak návštěvnické centrum jaderné elektrárny dočká v nynějších prostorách. Půjde o největší obnovu od 1994, kdy se otevřelo veřejnosti.

„Zvlášť elektronické věci už nelze přeprogramovat a uzpůsobit tomu, co očekává dnešní návštěvník. Modernizace je tak naprosto nezbytná," zdůraznil Spilka.

Bude soutěživější

Podle něj bude staronové infocentrum více soutěživé a také kapacitně bude lépe uzpůsobené pro dnešní dobu. „Ze zkušeností víme, že k nám nejčastěji přijíždějí skupiny o 40 až 50 lidech, tedy školní autobus s několika třídami najednou. To stávající informační centrum ale bylo instalováno spíš pro rodiny," vysvětlil mluvčí elektrárny.

Autor: Kamil Černý

4.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení