„Snažíme se získat dotaci na to nejdůležitější; to je stav krovů, které jsou napadeny dřevomorkou. Zároveň chceme vložit vlastní prostředky jako spoluúčast. Je tam ještě spousta další práce, údržbu potřebují také okna,“ vypočítává starosta městyse Petr Piňos.


Po dohodě s Moravským zemským muzeem v Brně v místním zámku i nadále zůstane zoologický depozitář. Expozice vycpaných zvířat je vítaným lákadlem pro turisty, na údržbu celého objektu ale nájemné od muzea zdaleka nestačí.


„Sbírky tady chceme. Náklady ale nepokryjí, musíme hledat ještě další využití,“ podotýká Piňos.


Vlastní rozpočet městyse už vůbec nestačí na opravu nejvzácnějších prostor zámku, unikátní saly terreny a zámecké kaple. „Jsou v žalostném stavu a potřebovaly by opravit. Máme zájem dát je do pořádku, z vlastního rozpočtu to ale není možné,“ míní starosta.


Sala terrena, zdobená zlacenou štukaturou s čínskými a orientálními motivy se návštěvníkům otevírá jen ojediněle. Letos si ji mohli zájemci prohlédnout o uplynulém víkendu. Prostory z dvacátých let 18. století jsou výjimečné, bohužel za minulého režimu značně utrpěly necitlivými zásahy a v minulých desetiletích na jejich údržbu nezbývalo.


Obnovy se zatím dočká alespoň zámecký park. První změny tam lidé uvidí ještě letos. Část starých stromů budou postupně nahrazovat nové. Po dohodě s odborníky městys obnovu parku naplánoval jako postupnou a dlouhodobou akci.


„Nebylo by esteticky vhodné, aby se park vykácel najednou, to nelze. Park roste staletí a my do něj nechceme násilně zasahovat,“ upozorňuje Piňos. Letos půjde k zemi asi čtvrtina parku. Až nově vysazené stromy vzrostou, začne další etapa postupné obrody zámecké aleje.


V parku městys plánuje i další drobné úpravy. Chce například více využívat zahradní domek, který uprostřed parku stojí. V letní sezoně je v něm Informační centrum, konají se tam výstavy a společenská setkání. Po dohodě s muzeem by měly postupně přibýt i další akce.