„Z programu ministerstva kultury jsme na to získali 4,5 milionu korun,“ uvedla mluvčí českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Markéta Slabová.

V plánu byla ještě úprava prostoru s pokladnami ve vstupu zámku za několik milionů korun. Ta se letos neuskuteční. „Protože se nepodařilo včas podat žádost o dotaci, kdy tak měla učinit Místní akční skupina Rokytná a NPÚ měl zajistit finanční spoluúčast z vlastního rozpočtu,“ sdělila Slabová.  Stavební akce se proto odkládá. „Budeme se snažit hledat nové dotační zdroje,“ doplnila mluvčí s tím, že obvykle stát investuje do stavebních oprav a restaurování  v jaroměřickém zámku 600 až 700 tisíc korun ročně.

O žádosti ze strany správy státního zámku jednalo také nedávné městské zastupitelstvo v Jaroměřicích. Na stole ležel požadavek na příspěvek 1,2 milionu korun. Nakonec zastupitelé nepřijali žádné usnesení, protože šlo podle nich o vysokou sumu projednávanou v příliš krátkém čase. Chtěli se k tomuto bodu znovu sejít a prodiskutovat ho. Zazněl i názor, že do státního majetku by si měl investovat stát sám tím spíš, že v Jaroměřicích město platí zámku za nájmy při městských akcích nemalé částky. Podle toho, co zaznělo na jaroměřickém zastupitelstvu, byla rozjednaná stejně vysoká suma 1,2 milionu korun jako příspěvek od kraje.