„Zamčeno. Musíte o klíč požádat sestřičku,“ upozorňuje ho jedna z žen. Muž ale ke dveřím ordinace nezamíří. Vyjde před budovu, najde místo skryté před zraky ostatních a vymočí se tam.


Takový obrázek se před pár dny naskytl Vlastě Vidlákové z Třebíče, která svoji pětaosmdesátiletou příbuznou doprovází k pravidelným kontrolám na onkologii v ulici Obránců míru. A nebylo to poprvé.


„Každou chvíli se někomu chce na záchod. Na klepání sestra nereaguje vždycky. Je to pochopitelné, uvnitř má pacienta, odebírá třeba krev,“ říká. Z hovorů se svými nemocnými přítelkyněmi ví, jak je tahle situace nepříjemná. Močový měchýř, poškozený chemoterapií, nezřídka obsah neudrží.


„Zdá se mi to bezohledné. Pacienti si zaslouží lepší komfort, obzvlášť v době regulačních poplatků,“ myslí si třebíčská seniorka.


Proč jsou záchody v přízemí zamčené, nevysvětlily ani sestřičky. „My bychom to klidně nechaly volně přístupné, zamykat je nařízení pana primáře. A ten tu není,“ vzkázala včera jedna z nich po telefonu. Své jméno neuvedla.


Za kliku toalet ale lidé marně nelomcují jen ve zmíněném zdravotnickém zařízení. Stejné je to například v přízemí polikliniky na Hájku. Kvůli zákazníkům tamních krámků a kanceláří klíče od sociálního zařízení pro pacienty střeží v ordinacích.


„Neklepu na ně. Vždycky se to snažím vydržet, přinejhorším hned vedle polikliniky bydlí kamarádka, tak k ní zaběhnu,“ vypovídá třiačtyřicetiletá Míša.


Opravdu bez bariér?


To na poliklinice v Moravských Budějovicích se v pátek ihned po ránu naskytl takovýto obrázek: V přízemí nové budovy mají pacienti k dispozici volně přístupný pánský i dámský záchod.


Proč si ale musí lidé s postižením nebo sníženou pohyblivostí jít k sestře shánět klíče od bezbariérové toalety, zůstalo záhadou. Deníku se kompetentní osobu nepodařilo zkontaktovat.


Sedmdesátiletá Julie z Moravských Budějovic jen mávla rukou: „Radši bych šla na záchod rovnou, co se budu kde doprošovat, ale tak to prostě je, dělají s tím štráchy.“ Sociální zařízení je v budějovické poliklinice na každém patře, ovšem nedá se říci, že by brzy z rána příliš vonělo čistotou.


V Náměšti nad Oslavou zřejmě žádný problém není. Byť nemocní, kteří míří na polikliniku, mají k dispozici pouze strohé prostory, toalety jsou odemčené, voní čistotou, toaletního papíru je také dost.