Soběslav Požár, majitel chovu, se podle svých slov dostal ke své zálibě ani neví jak. Začal jako malý kluk s jedním druhem. V pubertě nastala menší odluka a pak se chovu vodních ptáků začal věnovat naplno.


„V současné době pěstuji ptáky na ploše pět tisíc metrů čtverečných se systémem vodních kanálů a rybníčků. Mám tu 80 druhů. Ty vzácnější a v našich podmínkách neobvyklé druhy jsou pohledově méně zajímavé. Naopak, čím barevnější druh, tím je méně vzácný z odborného hlediska,“ říká Soběslav Požár. Různorodost a barevnost ale naopak oceňují návštěvníci. Pro chovatele jsou neatraktivnější jednobarevné druhy. Většina chovu je vlastně exotická, protože ve volné přírodě tyto druhy žijí různě po celém světě, například na Novém Zélandu, v Austrálii, Jižní Americe, Severní Americe, na Islandu nebo v Grónsku. Tito ptáci se už běžně chovají i u nás a chovatelé si je různě vyměňují mezi sebou, na burzách a výstavách.


Umožňujete turistům projít si váš chov? Jak na něj reagují?

Musím říci, že nejde o žádnou oficiální ptačí Zoo, je to jen má záliba. Samozřejmě tak velký prostor s tolika druhy ptáků neunikne pozornosti turistů, takže přijdou, zazvoní, zeptají se, a někdo z rodiny je provede. Já už někdy na víkend raději odjíždím, to je největší nápor. Odborný výklad nedávám. Zajímavé je, že ty kachny spíše zajímají dospělé, než jejich děti. Ty si kolikrát jen posbírají peříčka. Občas přijedou i ze školek a základních škol z Třebíče.

Kde berete volný čas na tak náročného koníčka? Pomáhá vám někdo?

Náročné to samozřejmě je, a dnes to už dělá v podstatě celá rodina. Dost mě podporuje syn Lukáš, ale nejvíc to chytlo zetě Lukáše Berku, ten pomáhá nejvíc.

Jak přezimují exotické druhy v našich podmínkách, dá se to vyřešit?

Ptáci nejvíce tepla potřebují od noh, když mrzne, protože všude jinde mají peří. Protože mě ale voda v potůčcích nezamrzá, má kolem čtyř stupňů tepla, a to stačí na jejich přežití bez speciálních prostředků. Mám tu ale i druhy vyloženě teplomilné na zazimování jako jeřáby, a ti se na zimu schovávají pod střechu. Na to mám zvlášť zimoviště.

Co plánujete do budoucna?

Rozšiřovat druhy nebo zvětšovat plochu chovu už asi nebudu. Spíše se zaměřím na to, aby se mi podařilo odchovat druhy, u kterých mě to zatím nešlo. Chovatelství v republice se spíše zaměřuje na to, komu prvnímu se podaří odchov daného druhu. Mezi mé vzácnější druhy patří kačka strakatá, berneška tmavá, jeřáby - těch mám tři druhy, ibize, ten tu řve po Vanči, a to mu uhynula družka, takže je na to řvaní sám. Mám tu černokrkou labuť, a pár černých labutí, které právě hnízdí. Pochlubit se mohu čtrnácti prvoodchovy v republice.

MARTIN SKLENÁŘ