Doslova z čistého nebe se zablesklo nad odloučeným pracovištěm Základní umělecké školy Třebíč. To se nachází na Soukopově ulici a lidé jej znají pod tradičním názvem Resonance. „Patnáctého května nám ředitelka oznámila, že se musíme do konce června vystěhovat,“ sdělil jeden z pracovníků tohoto pracoviště. Jméno uvést nechtěl, redakce ho ale zná. „Je to opravdu nepříjemné, když je to takhle náhlé. Zvlášť teď ke konci školního roku, kdy je plno vystoupení a koncertů. Těžko se dá tak rychle sbalit celou budovu,“ doplnil dotyčný.

ZUŠ RESONANCE NA SOUKOPOVĚ ULICI. Tuto třebíčskou ZUŠ hodlají radní přestěhovat z rekonstruovaných prostor žluté budovy do prostor ZUŠ Třebíč ve Fóru na Masarykově náměstí. Obě školy chtějí radní sloučit pod jedno vedení. Budovu nejspíš město prodá.
Rodiče sepsali petici proti sloučení ZUŠ

Co si myslíte o náhlém opuštění budovy Resonance? Napište nám na trebicsky@denik.cz.

Celý provoz v budově Resonance by se měl přestěhovat do kulturního domu Fórum, kde ZUŠ Třebíč sídlí, a několika místností ve vedlejší Pasáži. „V téhle budově jsem spokojený, stěhování tedy pro mě není příjemné. Navíc to budu mít dál, a protože jsem z Týna, tak i přes všechny ty křižovatky. A u Pasáže je navíc hluk, tady byl větší klid,“ vylíčil žák Richard, který v Resonanci studuje hru na klávesy.

Zřizovatelem ZUŠ Třebíč je město. Starosta Pavel Pacal sdělil, že o zrušení provozu v budově Resonance a její přestěhování do Fóra požádala ředitelka školy Eva Vaňková. „V té budově klesal počet pedagogů i žáků,“ řekl k situaci v Resonanci Pacal. „Provoz školy tedy po přestěhování vyjde levněji,“ vysvětlil Pacal.

S jeho názorem příliš nesouzní opoziční zastupitelka Blanka Kutinová, jejíž dvě dcery v Resonanci studovaly hru na klávesy a tanec ve skupině Arabes. „Oběma se tam líbilo. A stejně tak i dětem ostatních rodičů, kteří se na mě teď obracejí a ptají se, co se to děje,“ uvedla Kutinová. „My jsme o tom jako zastupitelé přitom vůbec netušili a nebylo to projednáváno ani na žádné schůzi rady města. Budu žádat vysvětlení, z jakého důvodu se postupuje tak rychle, aniž by se o tom dalo dopředu nějakým způsobem vědět,“ řekla zastupitelka.

V budově Resonance sídlila ještě lidová škola umění, v 90. letech zde město zřídilo samostatný subjekt ZUŠ Resonance. Ta byla v roce 2012 i přes protesty rodičů sloučena se ZUŠ Třebíč. Kutinovou na ještě větším sepětí Resonance s Fórem bude zajímat hned několik otázek. „Zaprvé, zda ten provoz ve Fóru a v Pasáži bude vůbec možný po hygienické rovině. Každá škola má na žáka a učitele určené metry čtvereční. Druhá věc je to, že jakýkoliv hudební obor nelze přestěhovat do prostor, které nejsou dostatečně kvalitní, co se týče zvuku, například odhlučněné,“ zamyslela se Kutinová.

Drahý provoz

Ředitelkou ZUŠ Třebíč je Eva Vaňková. Ta je zároveň i členkou rady města, zvolena byla za uskupení Pro Třebíč vedené starostou Pacalem. „Budova v Soukopově ulici není v posledním školním roce využívaná plnohodnotně. Čtyři učebny nejsou využívané vůbec, v ostatních učebnách probíhá výuka maximálně čtyři dny v týdnu. Celoroční provoz je proto neúměrně drahý. V našem hlavním sídle ve Fóru jsou nyní volné učebny a připravujeme jednu novou. Opuštění odloučeného pracoviště je logickým krokem,“ odmítla Vaňková veškeré výtky.

Podle ní se tak děje nejen z ekonomických, ale i z provozních a organizačních důvodů. „Žáci i učitelé budou mít výuku pod jednou střechou nebo ji budou mít podstatně blíže. V Pasáži zřídíme čtyři učebny, které budou vyhovovat požadavkům současné legislativy. Termín stěhování ke konci školního roku je vybrán záměrně. V tuto dobu, tedy koncem června, je výuka volnější, probíhá předávání vysvědčení. V hektickém období během školního roku, kdy probíhá intenzivní výuka, by stěhování byla velká komplikace. Stejně tak v letních měsících, kdy pedagogové čerpají řádnou dovolenou,“ prohlásila ředitelka.

ZUŠ Třebíč kromě toho ruší i odloučené pracoviště v Jaroměřicích nad Rokytnou, kam prý docházeli jen čtyři žáci. Ostatní pracoviště v ulici Kpt. Jaroše v Třebíči, v Okříškách a Rokytnici nad Rokytnou zůstávají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rapper Rohony a jeho neuvěřitelný příběh. Kluk ze Starče zpívá na oslavě Sparty

Zdroj: AC Sparta Praha