„Je to velmi důležité zařízení, které potřebujeme k výcviku našich pilotů,“ okomentoval simulátor velitel 22. křídla náměšťské základny Petr Slíva.

Slíva zároveň dodal, že simulátor umí navodit různá prostředí, jako jsou hory či poušť. To armádě při výcviku ušetří spoustu letových hodin na vrtulnících. „Díky simulátoru získáme schopnost cvičit všechny zbraňové systémy zde na základně. Dojde ke zefektivnění a zlevnění výcviku,“ popsal. Česko nyní dostalo simulátor pro vrtulníky AH-1Z Viper.

Zimní stadion v Třebíči
Třebíčští hokejoví fanoušci pozor: opět se mluví o opravě zimního stadionu

Náměšťská základna v následujících měsících obdrží ještě druhou dodávku. Zároveň přijede americký tým, který pomůže se zprovozněním simulátoru. „Zhruba v červnu by měl být simulátor připravený na výcvik našich pilotů. Projde náročnou certifikací,“ řekl Slíva.

První dva vrtulníky přiletí na základnu v květnu a následující měsíc dorazí další dva. Stroje nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Dalších osm vrtulníků dodají Spojené státy americké zdarma. Česká republika zaplatí za jejich přesun a modernizaci. Češi stroje získají za techniku, kterou dodali na Ukrajinu.