„Zaměřujeme se na rozmanitost. Chceme, aby program cílil na děti, seniory i dospělé, napříč žánry. Od pohybových aktivit až po osvětové,“ říká vedoucí komunitního centra Moravia Ondřej Ferdan.

Prostory si k pravidelným lekcím pronajímají například lektorky tance a posilovacího cvičení. Podmínkou je určitá nabídka pro veřejnost. „V březnu lektorky nabídnou cvičení pro děti a seniory zadarmo. A také taneční aktivity,“ podotýká Ferdan.

Volné prostory v Moravii stále jsou, i když některé kanceláře jsou zamluvené pro sociální služby, které by měly v objektu sídlit nastálo. „Místo máme. Někdo má zájem jeden den v týdnu, jiný dva. Domlouváme pak soulad, aby kancelář byla sdílená,“ popisuje Ferdan.

Zájemci chodí okukovat i hudební zkušebnu ve sklepení budovy. Je dokonale odhlučněná, ale bez aparatury. Možná i proto zatím obsazená není.

Jaderné elektrárny Dukovany.
Současné počasí Dukovanům svědčí

Stále místo v bývalém kině má i kavárna spolku Vrátka, který zaměstnává lidi s postižením. Otevřená je každý den do osmi hodin večer. „Daří se nám dobře. Přichází hodně zákazníků, protože jsou zvědaví, jak to v opravených prostorách vypadá. Zůstanou na kafe a zákusek a pak se vracejí, protože se jim u nás líbí,“ pochvaluje si Vladimíra Valová z Vrátek.

Kavárna slouží jako výcviková. Lidé s postižením se tam učí obsluhovat, připravovat kávu, hovořit se zákazníky. „Zájem je velký. Naši klienti se rádi učí novým věcem,“ uzavírá Valová.

Rekonstrukce objektu vyšla na 50 milionů korun, přibližně dvacet milionů pokryla evropská dotace. Kino bylo postaveno před 101 lety. O roku 2006 zůstávalo prázdné a bez využití. Město objekt neúspěšně nabízelo k prodeji, později se zrodil záměr na nové využití.