Deníkem oslovení provozovatelé restaurací na Třebíčsku návrh Ministerstva zdravotnictví vesměs kvitují. „Budeme rádi, když se to schválí. Pokud se nebude smět kouřit na baru, bude chráněný i personál, který teď musí kouř dýchat," podotkla Anežka Valová, ředitelka Sport V Hotelu Hrotovice, kde se nyní smí kouřit v uzavřeném baru. Odlivu zákazníků-kuřáků se ředitelka neobává, „Jednou se nám sice stalo, že se kvůli zákazu kouření na hotelu host urazil a odjel jinam, ale úbytku lidí se určitě nebojím," řekla Valová.

V cizině to funguje

Oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky mají nyní v restauraci Morava ve Valči. Podle majitelky Hany Cahové to funguje docela dobře, nicméně i ona by protikuřácký zákon uvítala. „Do restaurace nám jezdí hodně rodin s dětmi, ty by zákaz kouření určitě přivítaly. Štamgasti sice budou brblat, ale prostě si budu muset zvyknout. Žila jsem ve Španělsku, kde se kouří daleko víc než u nás, a i tam si lidé na zákaz kouření v hospodách zvykli, nic jiného jim nezbylo," míní Cahová.

V Třebíči je už dnes nekuřáckých provozoven několik. Jednou z nich je Lucky´s Irish Pub v Židovské čtvrti. „Nekuřácké bary jsem zažil v Americe, kde to funguje skvěle. Líbilo se mi i to, že lidé díky tomu mají k sobě blíž, kuřáci se venku u cigarety často seznámí s novými lidmi. Je to dobré i pro personál, který nejde domů načichlý kouřem," konstatoval majitel Lukáš Dvořák.

Ne všichni majitelé návrh zákona vítají. Někteří by byli nejraději, kdyby vše zůstalo stejně jako nyní. „Nelíbí se mi to. Chodí k nám převážně štamgasti, jsou tady vlastně denně a jsou zvyklí kouřit. Zatím jsem to ale řešit nemusela, takže nevím, jak bychom se tomu zvládli přizpůsobit," podotkla Marcela Kazdová, majitelka budišovské restaurace U Kazdů.

Nový protikuřácký zákon by se nedotkl pouze restaurací a hospod, omezil by i provoz čajoven.

Řada čajoven se bouří, vodní dýmky pro ně totiž znamenají nezanedbatelnou část příjmů. V podstatě jediná třebíčská čajovna Zelený Drak to však má jinak. „Myslím, že pro nás zákaz kouření nijak strašný nebude, jsme čajovna, která na dýmkách není postavená. Už dnes máme dny, kdy si vodní dýmku nikdo nedá. Lidé chodí na čaj a kávu a funguje to," poznamenala provozovatelka Leona Ježková.

Stát prý ušetří

Takzvaný protikuřácký zákon v České republice platí od roku 2006. Zákaz kouření rozšířil ze škol, zdravotnických zařízení či úřadů také na vlaky a zastávky hromadné dopravy. V restauracích se mohlo kouřit v označených zvláštních prostorách, ve skutečnosti ale často stačilo, když provozovatel v podniku umístil cedulku s nápisem prostor pro kuřáky. Protikuřácký zákon se dočkal zpřísnění v roce 2010, od té doby musí být v restauraci dobře viditelné, zda bude provozovna kuřácká či nekuřácká a jestli má oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky.

Návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek zveřejnila vláda letos na konci ledna. Zákon připravilo ministerstvo zdravotnictví. Platit by měl od příštího roku a zakazoval by kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Zákon by se netýkal jenom cigaret, zpřísnit má i podávání alkoholu. Na nápojových lístcích by musel být alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo, cigarety a alkohol nepůjdou koupit v automatech a pokud kontrola v podniku odhalí opilé děti, mohl by se podnik okamžitě na dva dny zavřít. Za porušování nařízení by rovněž razantně vzrostly pokuty.

Podle dřívějšího průzkumu Univerzity Karlovy si zákaz kouření v restauracích přejí skoro čtyři pětiny Čechů a Češek, mezi nimi i kuřáci. V ČR kouří zhruba 30 procent lidí, přibývá i dětí. „Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně," uvádí důvodová zpráva.

ČR vydá ročně na dopady kouření asi 33,1 miliardy korun, u alkoholu je to asi 16,4 miliardy. Celkem náklady na škody kvůli návykovým látkám ministerstvo vyčíslilo na 56,2 miliardy korun.