Rezolutně odmítla spekulaci, že to souvisí s případem bezdomovce Pavola Turtáka. Turták letos v únoru poté, co jej třebíčští republikoví policisté neodvezli na radu lékaře na záchytku do Jihlavy, zavraždil člena ostrahy v supermarketu Billa. Bezdomovec byl nakonec odsouzen k osmnácti letům vězení. Vnitřní policejní šetření ohodnotilo rozhodnutí vedoucího směny třebíčských policistů osudného dne jako chybné, byť ne přímo související s vraždou. „ S Turtákem a celou záležitostí kolem něj můj odchod do důchodu nesouvisí, jen se to časově sešlo, já už jsem přesluhoval, proto odcházím,“ reagoval dvaašedesátiletý Josef Žák.


Co podle něj nejvíc zaměstnává policisty v Třebíči a na co se má nový vedoucí připravit? „Ono je to všude stejné. Co je jinde, je v Třebíči v bledě modrém. Víc se k tomu nebudu po telefonu vyjadřovat,“ dodal Žák. U policie si odkroutil čtyřicet let, nastoupil do jejích řad 1. září 1970.


Nahradí jej od 1. srpna třiatřicetiletý Martin Husa, který už dva a půl roku vede obvodní oddělení Policie ČR v Jemnici. „Pan Husa se ve vedoucí pozici v Jemnici osvědčil, proto mu byla nová funkce nabídnuta. Nakonec ji přijal,“ konstatovala mluvčí Lavická.


Pozornost veřejnosti na Jemnicku upoutal mimo jiné tím, že ve větší míře zavedl noční kontroly nalévání mladistvým v restauracích i v okolních vesnicích, v zimě před Silvestrem pak mimo jiné spolu s Českou obchodní inspekcí a kriminálkou zorganizoval hloubkovou kontrolu prodeje pyrotechniky u vietnamských obchodníků.


„Mám sbalené tři krabice osobních věcí, rozloučím se, ve čtvrtek se poprvé stavím na nové třebíčské pracoviště, abych si začal dělat důkladnější představu. Prvního srpna pak nastupuju oficiálně. Ze čtyřiceti zaměstnanců jich tam osobně znám dvacet,“ zmínil Husa.


Výběrčí mýtného je třeba vystrnadit


Starosta Třebíče Ivo Uher výměnu na postu vedoucího vítá: „Je to čerstvý vítr, jako každá změna. S Martinem Husou jsem se už v minulosti osobně setkal, myslím, že v komunikaci nebude problém. Mám pro něj několik námětů.“ Rád by viděl užší spolupráci a návaznost s městskou policií, aby byli muži zákona více lidem na očích při pochůzkách v ulicích. Největší potíže podle něj působí rušitelé nočního klidu, rád by omezil nalévání mladistvým a pití na veřejnosti.


„Je tu mimo jiné jeden nešvar, který bych rád, kdyby z repertoáru prohřešků postupně vymizel. A to vybírání „mýtného“ nepřizpůsobivými obyvateli u lávky do Židů. Podle mých informací má pan Husa slušné organizační schopnosti, předpokládám, že pod jeho taktovkou by se to mohlo podařit,“ naznačil starosta Uher.

Nový vedoucí Martin Husa

Třiatřicetiletý Martin Husa má vysokoškolské vzdělání, vystudoval Policejní akademii v Praze.
U policie slouží 14 let, původně pracoval jako řadový policista v odboru obecné kriminality v Třebíči, posledního dva a půl roku vedl obvodní oddělení v Jemnici.
Je ženatý, má dvě děti, s rodinou žije v Jaroměřicích nad Rokytnou.