Deníku vysvětlila, proč si energetický obor vybrala: „Obor Energetika je zajímavý tím, že není mnoho lidí, kteří jej mají vystudovaný. Navíc mě baví technika.“ Z přihlášených 123 zájemců může škola na obor Energetika přijmout jen tři desítky uchazečů.

Obdobně velký zájem evidují letos na Hotelové škole Třebíč, kam se na obor Cestovní ruch přihlásilo na 137 zájemců, přijmou pouze třicítku uchazečů. Hotelová škola láká studenty především na možnosti stáží v zahraničí.

Tradičně výrazný převis zájemců proti počtu přijímaných evidovala i letos všechna gymnázia. Na Gymnázium Třebíč na čtyřletý obor letos měli 146 přihlášek, zatímco přijmout mohou jen 90 uchazečů. Do osmiletého oboru se přihlásilo 82 žáků, přijmou jich třicet.

Leckde je podstav

Také na Katolickém gymnáziu zaznamenali větší počet přihlášených, než může škola přijmout - pro osmileté studium o osm přihlášených více než je kapacita, pro čtyřleté studium dokonce o 47 více, než je počet přijímaných. Na třebíčskou obchodní akademii se přihlásilo dvakrát tolik zájemců, než může škola přijmout.

Mnohé střední školy však bojují se zcela opačnými problémy. Především u učebních oborů. „Pokles zájmu je patrný u oborů autoelektrikář a karosář,“ zmínil ředitel Střední školy řemesel Třebíč Jaroslav Donutil. Uvedl také hlavní důvody sníženého zájmu žáků o tyto obory.

Těmi je podle něj i současný demografický pokles stavu žáků, značné volné kapacity jiných škol a široká nabídka různých oborů.

„Ke snížení zájmu, jak máme zjištěno, rovněž negativně přispěla atmosféra kolem slučování škol, rozvířená možná neoprávněně, ale rozhodně v nesprávné době,“ domnívá se ředitel Střední školy řemesel Třebíč.

Nedostatečný počet zájemců o studium v učebních oborech zaznamenali také například na Střední průmyslové škole Třebíč, kde je nízká poptávka po oborech Obráběč kovů, Elektrikář silnoproud a Elektromechanik pro zařízení a přístroje.

„Dle našeho názoru je hlavním důvodem velký počet míst na maturitních oborech. Většina uchazečů se na maturitní obory na různých školách dostane,“ tvrdil ředitel Střední průmyslové školy Třebíč Zdeněk Borůvka.

Jeho škola připravuje od příštího školního roku v oboru Technické lyceum nové zaměření na reklamní grafiku, kterou budou moci studovat žáci Technického lycea ve 3. a 4. ročníku.

Nabídka středních škol podstatně převyšuje poptávku ze strany žáků. Proto ředitelé středních škol na Třebíčsku považují současný systém podávání 3 přihlášek za nesmyslný.

Ředitelé škol volají už dlouho po změně

Domnívají se, že podání jedné přihlášky by stačilo. Ubralo by to administrativu a trable se zápisovými lístky. „Pokud chce někdo demokraticky nabízet možnost volby pro žáka, pak ať se podává libovolné množství přihlášek, samozřejmě za úplatu jako na VŠ. Každá škola ať si zvolí termín konání přijímacího řízení nebo, ať je jeden. Ale hlavně ať platí povinnost odevzdání zápisového lístku jednou do daného termínu,“ navrhoval ředitel třebíčské obchodní akademie Pavel Svoboda.

Myšlenku, o níž se v kuloárech stále polemizuje, by rád vzkřísil ředitel Gymnázia Třebíč Radek Blažek: „Ze všeho nejvíc by pomohlo zavedení celorepublikového hodnocení žactva na konci deváté třídy. Tím by se přijímací zkoušky staly bezpředmětnými a střední školy by si dovedly vybrat podle státem garantovaných výsledků. A ještě by základní škola končila něčím důležitým.“