„Už ani nedoufám, že bych se mohla od města něčeho dočkat. Ale přesto si říkám, že by to člověk zkusit měl, je–li v právu. Stalo se mi to na chodníku v centru města, kde chodí spousta lidí. Chodník měl být uklizený. Jenže nebyl,“ posteskla si.


Kolika podobným případům se podařilo s žádostí o odškodnění na třebíčské radnici uspět, zkoumal Deník. Od loňského dubna platí takzvaný chodníkový zákon. Podle něj za případné škody a újmy na zdraví způsobené na chodníku kvůli neodklizenému sněhu zodpovídá majitel.


Jaký počet žádostí o odškodnění za zranění na chodnících města řešila za uplynulou zimu třebíčská radnice, odpověděl vedoucí odboru komunálních služeb Alois Krčál: „V zimním období 2009/2010 bylo evidováno 41 úrazů.“ To je přitom jen zlomek počtu lidí, jenž uplynulou zimu ošetřili na chirurgii v třebíčské nemocnici.


„Těžkých úrazů bylo na pětatřicet, operačně jsme řešili 140 úrazů, zlomenin bylo kolem 270,“ přiblížil primář Lubomír Novotný práci chirurgického oddělení Nemocnice Třebíč v zimním období.


Celkový počet zimních úrazů počítá jeho oddělení na stovky. Přestože se na radnici v Třebíči sešlo na čtyřicet žádostí o odškodnění, lze říci, že žadatelé vyplňovali formulář vesměs marně.


Podstatnou informací je fakt, že vzhledem k dlouhé lhůtě na zimní údržbu (až 50 dnů) u nově udržovaných chodníků, nebylo dosud ze strany města ani pojišťovny vyhověno nikomu.


Chtějí zapojit do práce více lidí


Podle Krčálových slov město Třebíč nemá speciální pojištění na zimní údržbu a na případné škody spojené se zimní údržbou.

„Za zimní období 2009/2010 investovalo město do zimní údržby města zhruba šest milionů korun s DPH. Město Třebíč má zimní údržbu smluvně zajištěnou. Dle plánu zimní údržby na zimní období 2010/2011 předpokládáme, že bude zapojeno více techniky i lidí,“ tvrdil Krčál.


O jaký počet lidí půjde, záleží prý na dodavatelské firmě. „V zimě udržujeme zhruba 80 km komunikací a přes 200 km chodníků. Přesné údaje o délce udržovaných komunikací v zimě nemáme, protože pasport komunikací naše město Třebíč dosud nemá zpracován,“ zmínil vedoucí odboru komunálních služeb.


Poněkud šalamounsky řeší situaci s úklidem sněhu na chodnících v Praze 6, kde už loni fungovala tzv. sněhová pohotovost. Jde o najaté brigádníky.


Sněhové brigádníky v Třebíči nemáme


Ti za finanční odměnu od 15. listopadu do 31. března zajišťují na přiděleném čtyř set metrovém úseku chodníku schůdný pruh o šířce alespoň 1,2 metru.
Brigádníci se přitom mohou o zimní údržbu na konkrétním úseku přihlásit na webových stránkách. Taková pomoc se leckterému městu zřejmě vyplatí, protože se již loni osvědčila.


Jak bude vypadat úklid sněhu v ulicích města Třebíče zatím jasné příliš není. Jisté je, že nová vyhláška zkracuje dobu, za niž je majitel chodníku povinen sníh odklidit.