Vodní záchranáři se činili

„Naše závody jsou v Česku rarita,“ uvedl hlavní organizátor klání O pohár starosty města Třebíče Karel Šalbaba z týmu třebíčských záchranářů. „Dospělí tu soutěží už pojednadvacáté, delší tradici má jen Kadaň. A jako úplně jediní děláme druhý ročník taky pro mladou nastávající generaci ve věku sedm až osmnáct let,“ řekl.

Mladí mají zájem

Soutěž konaná na Třebíčsku má svou hlavní kvalitu v tom, že se závodníci dostávají na volnou vodu. A disciplíny? Jsou tři – záchrana tonoucího pomocí plováku, hod záchranným míčem a záchrana z plavidla. Letos se přihlásila víc jak stovka zájemců z celé republiky.

„Zájem mladých je celkem slušný,“ spokojeně okomentoval stav věcí třebíčský záchranář Pavel Kostka. „U nás najdou adrenalin i dobrou partu. V létě jezdíme na tábor, kde vztahy utužujeme. Děcka takhle stráví bezva dospívání. Navíc dělají něco, co má smysl,“ dodal Kostka.

Zachránci nemají na růžích ustláno

Zdeněk Prokop z Moravských Budějovic jeho slova potvrdil. Neodpustil si ovšem dodatek: „Nás budějovických je celkem sedmdesát. A kolik si myslíte, že máme k dispozici ročně peněz? Pouhých dvanáct tisíc korun. Zbytek sháníme po sponzorech, něco si platíme sami.“ A neodpustil si: „Povodí Moravy nám letos odřeklo pronájem pozemku pro stanici první pomoci na Vranovské přehradě. O důvodech můžeme jen spekulovat,“ pokrčil rameny Prokop.

Starosta pohár nepředal

Pohár starosty Třebíče nakonec předal místostarosta. „Pan Ivo Uher odjel do Rakouska,“ vysvětlil Šalbaba. A tak blýskavou cenu odevzdal Miroslav Mastný. Nejvíce zářil oddíl žen z Brna.

„Holky vyhrály potřetí za sebou, a tak jsme jim cenu předali natrvalo. Zaslouží si to,“ zasvěceně shrnul hlavní organizátor. Mezi muži kralovali opět Brněnští. I když celkem těsně zvítězili nad místními. „Udělali jsme tým na poslední chvíli a moc jsme si nevěřili. Takže bych řekl, že je to úspěch,“ svěřil se Karel Šalbaba z vedení třebíčských vodních záchranářů.

Sezóna začíná

Závody odstartovaly záchranářskou sezónu. Hlídky vodních záchranářů fungují na Hartvíkovické pláži, na Polance i Laguně a lidé se s nimi setkají rovněž na koupališti v Moravských Budějovicích.