Co vlastně Yetti je?

Je to víkendová zážitková forma toho, s čím se mohou lidé setkat v zimě při úrazech v jakémkoliv sportu, ať už bruslení, lyžování nebo lezení. Stěžejní program je záchrana osoby propadlé do ledu, ta proběhla v sobotu dopoledne. Po teoretické přípravě probíhá praktický nácvik a každý z účastníků může dobrovolně do vody vlézt a zkusit si někoho vytáhnout. Z dvaceti účastníků tam nevlezli jenom čtyři.

Měli ti, kdo se do studené vody odvážili, na sobě neopreny?

Ne, šli tam normálně v oblečení, jakoby šli okolo rybníka a někdo se v něm zrovna topil. To, co tu probíhá, jsou vesměs reálné věci, které se staly, akorát si je trošku modifikujeme. Snažíme se omezit teorii, trochu jí být musí, ale hlavní je praxe. To dá lidem mnohem víc, než když jim budeme něco vyprávět. A až budou někdy první pomoc doopravdy potřebovat, v hlavě jim vyjede, co tu dělali.

Co dalšího na účastníky ve zbytku víkendu ještě čeká?

Dnes v noci (v sobotu pozn. autora) bude velká noční hra, pátrací akce, kde se nasimuluje pád laviny. Zapojí se všichni účastníci najednou a budou vyhledávat osoby po lese, poskytnou jim první pomoc a musí je transportovat do bezpečí. Taky nás ještě čeká autonehoda, která se stane při odjezdu. Bude to takové překvapení, účastníci už si budou myslet, že jedou domů, ale ono ne (usmívá se).

Yetti není jedinou zážitkovou akcí, kterou Rescue team pořádá. Můžete přiblížit i ty ostatní?

Děláme podobný zážitkový víkend pro praktické lékaře i studenty medicíny, pořádáme týdenní dětský záchranářský letní tábor. Největší akce je maraton právě pro studenty medicíny, ten probíhá v září v Biskupicíh a bývá na něm asi 120 účastníků, za celý víkend se tam otočí asi 300 lidí. Pomáhají nám s tím i medikové, kteří nám prošli pod rukama a dnes pracují jako doktoři nebo jezdí na záchrankách. Naše akce šíří dál, bez toho by tolik lidí nepřišlo.