Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začátky nebyly lehké, ale táhlo mne nadšení

Třebíč - Charita a nejen na Třebíčsku působí už neuvěřitelných dvacet let. Za dobu své existence pomohla tisícům lidí v regionu, celé zemi a dokonce i v zahraničí. Nejen na její začátky, ale i plány do budoucna se Deník zeptal ředitele Oblastní charity Třebíč Petra Jaška.

27.4.2012
SDÍLEJ:

Oblastní charita Třebíč letos slaví dvacáté výroční od svého založení. V roce 1992 stál u jejího zrodu ředitel charity Petr Jašek. Z původně tří středisek jich charita v současné době provozuje dvacet.Foto: archiv charity

Dvacet let je úžasná doba. Nicméně před dvěma desítkami let to tak růžové nebylo. Jak charita v Třebíči začínala?

Církev postupně obnovovala svoji za totality omezenou činnost. Na poli charitativní služby, zřídil brněnský biskup Vojtěch Cikrle Diecézní charitu Brno. A ta postupně rozšiřovala strukturu charit v diecézi. V létě roku 1992 jsem dostal nabídku založit charitu v Třebíči. A já jsem na ni kývl. Oblastní charita Třebíč tedy vznikla v září roku 1992 s působností v okrese Třebíč. Začátky nebyly jednoduché, ale táhlo mne nadšení pro rozvoj charitní služby. První zázemí jsem nalezl na faře u svatého Martina. Mým prvním spolupracovníkem byla Jana Chytková, která byla účetní, asistentkou a hlavně, jak se říká, děvčetem pro všechno. První akcí byla realizace humanitární pomoci do válkou zmítaného Chorvatska.

Kdo přišel s nápadem zařídit středisko i v Třebíči?

Ředitel Diecézní charity Brno a tehdejší farář u svatého Martina v Třebíči Pavel Dokládal.

Existovala v Třebíči v té době nějaká podobná organizace, dalo by se říct konkurence?

Vzpomínám si jen na Červený kříž a sociální služby pod okresním úřadem.

S jakou myšlenkou Oblastní charita začínala?

Základním nastavením bylo pomáhat v rámci církve potřebným lidem a rozvíjet nové formy služeb pro různé cílové skupiny.

Dokázali jste si před dvaceti lety představit, co všechno se vám podaří vybudovat?

Na začátku činnosti Charity jsem si vůbec takovou otázku nepokládal. Jen jsem prostě odpovídal na výzvy…

Jste církevní organizace, která je závislá pouze na příspěvcích. Přesto se vám daří pomáhat celé řadě potřebných. Kde všude se s vašimi službami mohou lidé setkat?

Naše služby můžete potkat v rodinách po celém okrese Třebíč v několika případech i v jiných částech kraje Vysočina a Jihomoravského kraje a v našich zařízeních, které jsou především ve městě Třebíči.

V současné době provozujete nebo zajišťujete chod 20 různých středisek, které se zaměřují na lidi od kojenců po seniory. Která z věkových skupin je podle vás nejohroženější?

Těžko se dá ukázat jen na jednu skupinu. Každá má své starosti a trápení, které je pro ni těžké a které ji ohrožuje.

Díky charitě našla uplatnění v sociální sféře celá řada lidí. Kolik zaměstnanců v současné době má charita v Třebíči?

Zaměstnáváme v současnosti 150 zaměstnanců včetně lidí pracujících na dohodu.

Jaké máte plány do budoucna?

Velkým tématem a výzvou, je pro nás oblast zaměstnávání našich uživatelů služeb a lidí se zdravotním postižením a získávání mimodotačních zdrojů. Již brzy chceme otevřít Charitní bazar s názvem Baltazar. Bude vedle budovy Gymnázia Třebíč. Významným a potřebným projektem je stavba nového Domova pro matky s dětmi, pro ženy bez domova a středisko rané péče. Díky pochopení města Třebíč jsme obdrželi pozemek vedle polikliniky na Vltavínské ulici. V současné době jsme ve fázi územního řízení a čeká nás hledání zdrojů k výstavbě. Od Nového roku jsme také převzali prostory pro poskytování služeb ve třech Domech s pečovatelskou službou v Třebíči, které postupně zútulňujeme a vybavujeme. Nyní, na jaře také dokončíme rekonstrukci prostor v patře jídelny na Karlově náměstí, kde bude mít zázemí Ošetřovatelská služba v rodinách, Pečovatelská služba, Osobní asistence a Domácí hospicová péče.

Projevila se nějak na štědrosti lidí ekonomická krize?

Řekl bych, že se ekonomická krize na podpoře charity neprojevila negativně. Vždyť například tříkrálová sbírka v letošním roce byla rekordní !

Charita nepůsobí jen v rámci biskupství. Pomáháte i lidem v jiných regionech a dokonce v zahraničí. Kde se mohli s vaší pomoci nejdále lidé setkat?

Připojujeme se k zahraniční humanitární pomoci organizované Charitou ČR z poslední doby například hladomor v Africe, havárie v Japonsku a celé řadě dalších. Oblastní charita Třebíč pomáhá nemocným a seniorům na Ukrajině.

Dá se vůbec spočítat kolika potřebným jste za dobu trvání Oblastní charity Třebíč pomohli?

Za celých dvacet let se to přesně spočítat nedá. Ale pro představu o aktuálním rozsahu pomoci mohu sdělit, že Pomáháme ročně 2300 klientům ve střediscích a preventivní programy navštíví 1800 účastníků. Ve službě potřebným odpracují zaměstnanci asi 200 tisíc hodin za rok a dobrovolní spolupracovníci několik tisíc hod. za rok.

Spoustě lidem se při vyslovení slova charita vybaví pouze Tříkrálová sbírka, která je hodně mediálně známá, ale není jediná. Jak jinak mohou lidé ještě pomoci, pokud tříkrálovou sbírku nestihnou?

Forem jak nám pomoci je celá řada. Finanční pomoc dar mohou lidé zaslat či přinést osobně na sídlo charity v ulici Leopolda Pokorného 15 v Třebíči, zapojit se do sbírky Cihla nebo Koláč pro Hospicovou péči. Občané nám mohou třeba i odkázat majetek pokud nemají příbuzné, mohou nám dát i věcný dar. Velkou pomocí je i dobrovolná pomoc v našich zařízeních. Všem občanům, institucím i firmám, kteří nám pomáhají, velmi děkuji.

Autor: Lenka Novotná

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení