Nejčastěji lidé na Třebíčsku přicházejí o body kvůli překročení rychlosti a nezapnutým pásům. Stačí dostat čtyři roky po sobě pokutu za nezapnuté pásy hodnoceno třemi body a problém je na světě, hříšníka čeká martyrium znovunabytí řidičáku.

Krom toho, že rok nesmí sáhnout na volant, musí na povinné přezkoušení zkušebním komisařem výsledek nesmí být při opětovném přebírání řidičského průkazu starší než měsíc. K žádosti musí být přiložen lékařský posudek o zdravotní způsobilosti včetně dopravně-psychologického vyšetření.

To může zatím vystavit kterýkoli psycholog, od listopadu 2012 to ovšem bude moci udělat jen dopravní psycholog akreditovaný u ministerstva vnitra. „Seznam ministerstvo teprve vydá, takže v tuto chvíli lze těžko předvídat, kolik specialistů bude vybodovaným šoférům k dispozici,“ sdělil vedoucí odboru správních činností třebíčské radnice Karel Prokeš.

Kde si můžete zjistit, kolik už vám policisté při silničních kontrolách odmazali bodů? Na každém Czech Pointu jsou na obecních úřadech i na poštách. „Nejlevnější je to u nás na správních úřadech, zodpovězení dotazu stojí 15 korun. Myslím tím odbor správních činností při Městském úřadu Třebíč a odbory dopravy v Budějovicích a v Náměšti,“ upřesnil Karel Prokeš.

Pět pracovních dnů

Když řidiči přijde obsílka, že dosáhl plného počtu dvanácti trestných bodů, zákon říká, že „pozbývá řidičské oprávnění uplynutím pěti pracovních dnů ode dne, v němž mu bylo toto oznámení doručeno“. Řidič s verdiktem nemusí souhlasit, má právo se odvolat. Po roce bez řízení začíná opět s čistým štítem.

„Byla jsem se na poště poptat, kolik mám bodů, protože už jsem nějaké pokuty dostala. Zjistila jsem ale, že tam body nemám. Pak jsem se dozvěděla, že se čtyři body automaticky zpět přičítají po roce jízdy bez prohřešků,“ zmínila Jitka Němcová z Třebíče. „Ano, systém bodování funguje na principu odměny za slušné chování,“ reagoval Prokeš.

Umazat tři body se dá rovněž ve školícím středisku bezpečné jízdy, nejblíž je v Jihlavě. Jednorázový kurz vyjde na čtyři tisíce korun. „Může tam přijít řidič, který dosud nedosáhl jedenácti trestných bodů a nesmí mít ve sbírce prohřešků žádný, který byl ohodnocený šesti a více body,“ doplnil Prokeš.

Třebíčský odbor správních činností nad rámec svých povinností rozesílá řidičům, kteří už dosáhli 8, 9, 10 či 11 bodů, dopis se stručným upozorněním na nepříjemnou situaci. „Máme zkušenost, že to působí jako dobrá prevence. Takoví šoféři si velmi dávají pozor, aby už nezískali ani trestný bod,“ uzavřel Karel Prokeš.