V loňském roce vyhrála 200 tisíc korun čtrnáctiletá houslistka Kateřina Bartáková z jihomoravských Šlapanic.

Se svým dědečkem-hudebníkem totiž natočila video o kmitání zvukových vln. Záhada nejnižší houslové struny G vynesla Kateřině sladké vítězství a 200 tisíc na speciální vybavení učebny ZŠ Šlapanice pro výuku technických předmětů.

Jednou vidět je lepší, než stokrát slyšet

„Známé rčení říká, že jednou vidět je víc, než stokrát slyšet. A my zastáváme teorii, že jednou si vyzkoušet je víc, než tisíckrát vidět,“ říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ, která soutěž „Vím proč“ podporuje.

„Chceme, aby fyzika děti bavila. Pokud si mohou samy pokusem ověřit, jak funguje na první pohled nudný vzoreček v praxi, věříme, že si k této nesmírně zajímavé a užitečné vědě cestu najdou,“ doplňuje Puff.

V centru Alternátor.
Olympiáda krásná i děsivá. Víc řekne speciální projekce

Do natáčení pokusů se letos žáci pouštějí už popáté. Celkem za dobu existence soutěže vzniklo přes 900 videí. „Na projektu se v roli porotkyně podílím od samého počátku a těší mě, že kvalita videí se rok od roku zvyšuje a je stále těžší vybrat vítěze. Mám radost, že žáci základních i středních škol hledají cestu k fyzice právě tímto způsobem,“ chválí učitelka fyziky a členka poroty Daniela Martincová.

Úspěch ve fyzice podle vlastního tématu

Podle porotkyně projekt vytváří prostor rozvíjet silné stránky žáků. Ať už se žáci účastní soutěžní nebo nesoutěžní části, zažívají svůj menší nebo větší úspěch ve fyzice, z jimi vybraného a pro ně zajímavého tématu. „Domnívám se, že vzájemné sdílení vytvořených videí neformálním způsobem zvyšuje kvalitu vzdělávání ve fyzice a učitelům umožňuje komplexněji ověřit znalosti a dovednosti žáků,“ doplnila Martincová.

Na webovém portálu www.vimproc.cz mohou žáci a studenti přihlásit svůj audiovizuální výtvor do 31. března. Za krátké video inspirované nějakým zajímavým pokusem, jevem, či teorií, mohou od Nadace ČEZ získat 200 tisíc korun pro svou školu, nebo vyhrát jiné hodnotné ceny.

Učitelé zde zase najdou všech přes 880 doposud natočených videí roztříděných do přehledných kategorií. Mohou se jimi inspirovat pro zpestření výuky v hodinách i v nepovinných kroužcích.

Ilustrační foto
Studenti z Vysočiny pojedou do Tchaj-wanu