Rozdílné nájemné vyvolává v jednom z třebíčských Domů s pečovatelskou službou závist a vášně. Radní tam dokonce před časem museli situaci vysvětlovat, a to je přimělo hledat řešení. Nyní je mají na stole. Nejnižší nájmy zvednou o dvacet procent a v dalších letech budou rozevřené cenové nůžky přibližovat. Plošně ve všech městských bytech.

„Děláme první krok. Srovnání nájemného bude běh na dlouhou trať. Dosáhnout úplně jednotného nájemného pro všechny je zatím nedosažitelný cíl. Ale vykročili jsme tímto směrem a věřím, že to aspoň trochu uklidní situaci,“ oznámil starosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL).

U nejnižších nájmů, které nepřesahují hranici 19 korun za metr plochy a měsíc, se nájemné zvedne o 20 procent. Týká se to 64 nájemníků. V bytech, kde lidé platí mezi 19 a 44 korunami za metr se nájemné zvedne o inflaci, čili o 2,5 procenta. Takových městských bytů je v Třebíči 90. Ve zbývajících zhruba 350 městských bytech radnice s nájemných hýbat nebude. Nájemníci v nich už dnes platí 44 korun a více za plošný metr. „U těchto smluv nevyužijeme ani inflační doložku,“ poznamenal starosta.

Jak je vůbec možné, že nájemné v městských bytech je natolik rozdílné? Výše nájemného se vždy ve své době odvíjela od platné legislativy a nájemného v té době obvyklého. To šlo během let postupně nahoru.

„Smlouvy byly uzavírány rozdílným způsobem, některé jsou na dobu určitou, jiné na dobu neurčitou. V některých byla sjednána takzvaná inflační doložka, v jiných ne. Nájemné v některých nájemních smlouvách bylo stanovenou na základě cenového výnosu ministerstva financí, to se dotýká ve značné míře bytů v Domech s pečovatelskou službou,“ popsal starosta Janata.

Podrobné vysvětlení cenových rozdílů najdete v sobotním papírovém Třebíčském deníku.