„Tady bývá největší nával tak kolem šesté večer, kdy se lidi vrátí z práce,“ vysvětlil předseda volební komise Václav Bohutínský. A místní, kterých má právo volit celkem 154, prý bývají disciplinovaní, je jen minimum chyb a procento účasti prý nakonec bývá vyšší než průměr.

Pocoucov nese klasické rysy vesnic, přidružených k větším městům. Je vidět, že je spíš stranou zájmu třebíčské radnice. Kanalizace se tam dočkali až teď, silnice jsou ještě napůl prašné a plné výmolů. Volební místnost se nachází v kulturním domě, což dřív bývala škola. Interiér je jedno velké retro. Sál, kde se místní scházejí, má linoleum, staré vafky, na některých zářivkách na stropě chybí kryty, stoly a židle už taky leccos pamatují. Podle členů volební komise jsou ale prý místní rádi, že se mají kde scházet a především jsou spokojení, že ten jejich kulturák má slušné toalety a kuchyňku. „Ještě několik let zpátky tu byly suché záchody, to bylo opravdu něco,“ poznamenal Bohutínský.

Volební okrsek číslo 23 je v Třebíči na zámku.
Mezi prvními voliči na zámku v Třebíči byl kastelán

Co by si Pocoucovští přáli od politické reprezentace města nejvíc? „Podporu výstavby obchvatu. Jenže z jedenácti kandidujících uskupení ho nemá v programu ani jedno,“ mávli rukou v pátek odpoledne členové tamní volební komise. Těch 154 voličů zkrátka není dost zajímavé číslo pro žádné z politických uskupení, která se chtějí dostat do sedmadvacetičlenného třebíčského zastupitelstva.